Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

1 yaşındaki hasta Ege’de robotik cerrahi ile sağlığına kavuştu

Ege Tıp dünyada bir ilke daha imza attı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zafer Dökümcü ile ekibi, doğuştan yemek borusu kapalı (özofagus atrezisi) olan 1 yaşındaki hastaya, robotik cerrahi yöntemi ile yemek borusu yerine mide çekme ameliyatını başarıyla uyguladı. Dünyada bu yöntemle ameliyat edilen ilk ve en küçük hastayı sağlığına kavuşturan Doç. Dr. Dökümcü ile ekibini tebrik eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Farklı birimlerimizde kullanılan robotik cerrahide ileri düzey ameliyatlar gerçekleştiren ekibimizi kutluyorum” dedi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Hastanesine henüz 10 aylıkken getirilen ve doğuştan yemek borusu kapalı olan minik hasta, EÜTF Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zafer Dökümcü ile ekibi tarafından sağlığına kavuşturuldu. Daha önce başka bir hastanede, tükürüğünü yutabilmesi için kapalı olan yemek borusu boynuna ağızlaştırılan ve beslenmesi için de midesine tüp yerleştirilen hastanın robotik cerrahi yöntemiyle ameliyat edilebileceği kararlaştırıldı. Türkiye’de kurulan ilk anabilim dalının EÜTF Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Dökümcü, açık, çok delikli, tek delikli izsiz yöntemler ve son dönemde başarıyla uyguladığımız robotik cerrahinin avantaj ve dezavantajlarına yönelik aileyi bilgilendirdiklerini, ailenin de robotik cerrahi yönteminin uygulanmasına karar verdiğini söyledi.

DÜNYADA BİR İLK

Doğumdan sonra uç uca getirilemeyen uzun aralıklı özofagus atrezisi hastalarında mide çekme ameliyatlarının 40 yıldır uygulandığını ifade eden Doç. Dr. Dökümcü, “2007’de ise ilk çok delikli kapalı yöntemle (multi-port laparoskopi) mide çekme ameliyatı gerçekleştirildi. Dünyadaki ilk göbek içinden tek delikli izsiz kapalı yöntemle (SILS) mide çekme ameliyatını kliniğimizde 2019 yılında gerçekleştirip bilimsel dergide yayımladık. Robotik mide çekme ameliyatı günümüze dek sadece erişkinlerde yemek borusu kanserleri için sınırlı merkezde uygulanmıştır. Hastamızın 1 yaşında ve özofagus atrezisi tanısı olması nedenleriyle dünyada bu ameliyat uygulanmış ilk ve en küçük hastadır” dedi.

“ARTIK AĞIZDAN BESLENİP YUTKUNABİLİYOR”

Hastanın ameliyata hazırlanması sürecinde tiroit bezi, kalp ve böbreği ile ilgili diğer sorunlarına yönelik tedavi süreçlerinin tamamlandığına dikkat çeken Doç. Dr. Dökümcü, “Önce nefes borusunu endoskopi ile değerlendirdik. Ardından karına geçerek 1 santimetreden küçük 5 delikten robotik aletler yardımıyla ilerledik. Daha önceki ameliyat sonrasında meydana gelen karın içi yapışıklıklarını giderdik ve mide tüpünü iptal ederek mideyi karın içinde onardıktan sonra yukarı çekmek üzere hazırladık. Karın ile göğüs boşluklarını ayıran diyafram kasının ortasından göğüsün arka bölgesine doğru ilerleyerek kalbin arkasından ve aort damarının yanından boyuna kadar yukarı çıkan sanki başımızı vücudun içine sokmuşçasına görüş sağlayarak mide için bir tünel hazırladık. Sonrasında boyunda üst yemek borusunun ağızlaştırıldığı alanı ciltten serbestleştirip mide ile birleştirmek için hazırladık ve oluşturduğumuz tünelden yukarı çektiğimiz mideyi yemek borusunun üst sağlam kısmı ile birleştirdik. Böylece hastamız artık tükürüğünü ve ağızdan aldıklarını yutar hale geldi” diye konuştu.

BÜTÜN BİRİMLERDE KALİTELİ SAĞLIK HİZMETİ

EÜ Rektörü Prof. DR. Necdet Budak, hastanın ameliyatının 6’ncı gününden itibaren ağızdan beslenir hale geldiğini, ameliyat öncesi, ameliyat ve ameliyat sonraki tüm süreçlerin çok değerli olduğunu vurguladı. EÜTF Hastanesinin tüm birimlerinde kaliteli bir sağlık hizmeti sunulduğuna dikkat çeken Rektör Budak, “Farklı birimlerimizde robotik cerrahi yöntemiyle ileri düzeyde ameliyatlar gerçekleştiriliyor. Alt yapısını baştan sona yenilediğimiz hastanemizde, güçlü akademik kadromuz ve özverili çalışanlarımızla ilklere imza atmayı sürdürüyoruz. Zafer hocamız ve ekibi, yine dünyada bir ilke imza atıp 1 yaşındaki hastayı sağlığına kavuşturdu, ekibimizi kutluyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir