Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ’den özel bireylerin istihdamına yönelik sertifika programı

Sukulent üretiminde bilgi ve beceri kazandılar…

EÜ’den özel bireylerin istihdamına yönelik sertifika programı

Gençlik ve Spor Bakanlığının “Gençlik Projeleri Destek Programı” kapsamında yürütülen Engelsiz Çiçek Üretim Merkezi Projesine destek amacıyla;  Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (EGESEM), Bayındır Meslek Yüksekokulu, Bayındır Engelliler Derneği ve Bayındır Gençlik Merkezi ortaklığında “Engelsiz Sukulent Üretimi” sertifika programı düzenlendi. Teorik ve uygulamalı eğitimleri içeren programda, 15-25 yaş arası engelli gençlerin bitkisel üretimde istihdam edilebilecek kalifiye eleman olarak bilgi ve beceri kazanmaları hedeflendi.

EGESEM Müdürü Doç. Dr. Arife Karadağ, “Bayındır Meslek Yüksekokulumuzun desteği ile özel çocuklarımızın ve gençlerimizin bitki üretiminde bilgi ve beceri kazanmaları adına böyle bir çalışma gerçekleştirdik. Onların toplum içerisinde güçlenerek var olmaları adına bilgi, beceri ve özgüvenlerini geliştirecek her türlü eğitimi vermeyi sorumluluk sayıyoruz. Özel çocuklarımızı desteklemek EGESEM için hep öncelikli olmuştur olmaya da devam edecektir” diye konuştu.

EÜ Bayındır MYO Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Handan Çakar ise, “Bu program, özel bireylere; bitkisel üretim alanında sukulentler konusunda yeterli bilgi almaları, sertifika edinmeleri ve ilgili işletmelerde istihdam edilebilmeleri açısından önemli bir fırsat sağlanmıştır. Ayrıca, programa katılan engelli gençlerin diğer bireylerle birlikte çalışmaları, kuracakları sosyal iletişim konusunda gerekli becerileri kazanmalarına da olanak tanınmıştır” dedi.

Sertifika programı kapsamında, Bayındır MYO öğretim elemanları Dr. Öğretim Üyesi Özlem Akat Saraçoğlu ve Dr. Öğretim Üyesi Cenk Ceyhun Kılıç tarafından 16 saat teorik ve uygulamalı eğitim verildi. Eğitimlerde;  “Sukulent Çeşitlerini Tanıma”, “Toprak Hazırlama”, “Üretim Yöntemleri” ve “Sulama Teknikleri” konularında özel bireylere beceriler kazandırıldı. Kurs sonunda başarılı olan katılımcılar, sertifikalarını alarak kendi merkezleri tarafından oluşturulan sukulent bitki serasında gönüllü olarak çalışmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir