Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Egeli akademisyenlerden “MS Beslenme Rehberi” kitabı

“MS hastalarına Akdeniz tipi, yeterli ve dengeli beslenmeyi öneriyoruz”

  Egeli akademisyenlerden “MS Beslenme Rehberi” kitabı

Egeli akademisyenlerin Multiple Skleroz’un  (MS) hastalığının oluşumunda ve seyrinde, sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemini vurgulayan  “MS Beslenme Rehberi” kitabı raflardaki yerini aldı. Yazarlığını Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Nur Yüceyar, EÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Reci Meseri Dalak ve Uzm. Dyt. Dilek Seyidoğlu’nun yaptığı kitap, MS hastalığında dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemini ortaya koyuyor.

EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, MS hastalığında beslenmeye yönelik rehber niteliğindeki kaynak kitabı literatüre kazandırdıkları için Egeli akademisyenleri tebrik etti. Ortak bir çalışma içinde oluşan kitap ile ilgili konuşan Prof. Dr. Ayşe Nur Yüceyar, “ MS ve Sağlıklı Yaşam Sempozyumunda birlikte yer aldığımız çalışma arkadaşlarım Doç. Dr.  Reci Meseri ve Uzm. Dyt. Dilek Seyidoğlu ile birlikte MS’li bireyler ve bu konuya ilgi duyan sağlık çalışanları için  hazırladığımız bu MS Beslenme Rehberinde birkaç konu üzerinde durduk. Öncelikle bilimsel çalışmalar ışığında doğru bilgiye ulaşılmasını istedik. Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili önerilerde bulunduk. Sık sorulan soruları yanıtlamaya çalıştık. Yararlı olmasını diliyoruz” dedi.

Multiple Skleroz gibi bağışıklık sistemi hastalıklarının oluşum ve seyrinde bugün birçok çalışmalarla vitamin D, bağırsak mikrobiyotası ve obezitenin önemli bir etken olduğunun altını çizen Prof. Dr. Yüceyar, “Bugün biliyoruz ki MS’li bireyler sağlıklı ve dengeli beslendiğinde, uygun Vitamin D düzeylerine sahip olduklarında ve hastalığın başından itibaren uygun ve düzenli egzersiz yaptıklarında, sigaradan uzak durduklarında  MS hastalıkları daha iyi seyredecek, diyabet obezite  ve kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıklara yakalanma riski azalacaktır” dedi.

“MS Hastalığı ile ilgili bilimsel olmayan diyetler uygulanmamalıdır”

Yeterli ve dengeli beslenme sağlıklı yaşamın temeli olduğuna değinen Prof. Dr. Yüceyar, “Yeterli ve dengeli beslenme ile kişilerin gereksinim duyduğu enerjiyi ve besin öğelerini alması amaçlanır. Yeterli ve dengeli beslenme kapsamında besin çeşitliliğine önem vermek, olabildiği kadar renkli beslenmek değişik besin öğelerinden yararlanmamızı sağlar. Şu anda internette MS’e özgü olduğu belirtilen diyetlerle ilgili çalışmalar olmakla birlikte elde edilen kanıtlar yetersizdir. Bu nedenle bu diyetler uygulanmamalıdır. Hali hazırda MS hastalarına yeterli ve dengeli beslenme, bunun için de ılımlı, kısıtlı tuz içeren Akdeniz tipi beslenme önerilmektedir. Akdeniz tipi beslenme yağ kaynağı olarak zeytinyağını temel alan, içerisinde protein kaynağı olarak bol balık ve deniz ürünü ve kurubaklagiller, sert kabuklu kuruyemişler, tam tahıllar, bol ve rengarenk çiğ ya da pişmiş sebze ve meyve barındıran, kırmızı ve işlenmiş etlerin, rafine ürünlerin ve katı yağların kısıtlandığı bir diyettir” dedi.

 Dijital ve basılı olarak raflarda yerini alan “MS Beslenme Rehberi” kitabı MS gelişiminde ve seyrinde etkili olan değiştirilebilir faktörler, sağlıklı beslenme, MS’e özgü beslenme türleri, Obezite ve MS, MS seyrinde sık karşılaşılan durumlara yönelik beslenme önerileri bölümlerini içeriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir