Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Minikler, Egeli gençlere ilham oldu

EÜ Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğrencileri ile çocukları buluşturan proje

 Minikler, Egeli gençlere ilham oldu

Ege Üniversitesi (EÜ) Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Merih Tekin Bender’in Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-iş Eğitimi Anabilim Dalı Resim-iş Öğretmenliği Lisans Programı 4. Sınıf öğrencileri ile yürüttüğü “Bana İlham Ol” isimli projenin sergi açılışı gerçekleştirildi.

4. Sınıf öğrencileri, bu projede büyük ressamların çocuk resmi hakkındaki görüşlerinden esinlendiler. “Bir çocuk ve güzel sanatlar eğitimi almış yetişkin bir birey aynı resmi yapsa nasıl bir ürün ortaya çıkar?” sorusuyla yola çıkılan ve güzel sanatlar eğitimi almış bir resim öğretmeni adayının, bir çocuğun özgürce yaptığı çalışmayı kendi bakış açısından, kendi sanat üslubuyla yeniden yorumlaması amaçlanan proje kapsamında öğrenciler, 4-8 yaş aralığındaki çocuklarla yürüttükleri çalışmalarında, kendi sanatsal üretimlerini, çocukların resimleri ile birleştirerek, yeniden yorumladılar. Altı hafta süren çalışma sonunda proje çıktısı niteliğindeki ilham kaynağı olan çocuk eserleri ile sanat eğitimi alan öğrencilerin eserlerinin yer aldığı ortak online serginin açılışı gerçekleştirildi. Ayrıca, öğrenci ve çocukların ortak çalışma sürecini özetleyen bir video gösterimi de hazırlandı.

Sanat eğitimi almış gençlerle çocuklar ortak paydada buluştu

Pandemi döneminde çocuklarla bir araya gelerek, onlardan ilham almaktan dolayı mutlu olduklarını belirten Prof. Dr. Tekin Bender, “4-8 yaş aralığındaki çocuklarla yürüttüğümüz bu çalışma, yaş aralığı itibari ile çocukların şema öncesi dönemine karşılık gelmektedir. Bu dönemde çocuklar zihinlerindeki kavramları bağımsız bir şekilde sunmaya çalışırlar. Bu süreçte çocuklara hiç müdahale edilmemesi ve çalışmalarını özgürce yapmaları sağlanmalıdır. Birlikte çalıştığımız çocuklar, belirlenen ‘oyuncaklarım ve ben’ ortak konusu üzerinde müdahale edilmeden çalıştılar. Daha sonra onların yapmış oldukları çalışmalardan yola çıkarak Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-iş Eğitimi Anabilim Dalı Resim-iş Öğretmenliği Lisans Programı son sınıf öğrencileri, almış oldukları sanat eğitimine dayanan özgün üslupları ile çocuk resimlerini tuvalde yeniden yorumladılar. Böylelikle yetişkin ve sanat eğitimi almış bireyler çocukların yapmış oldukları resimlerden ilham alarak yeni bir yorum ortaya koyarken aynı zamanda çocuklarla ortak bir paydada buluşmanın mutluluğunu etkileşimli olarak yaşadılar. Projede emeği geçen miniklerimizi ve öğrencilerimizi tebrik ediyor, ailelerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Projenin sanal sergi ve videosuna; https://egitim.ege.edu.tr/tr-12826/bana_ilham_ol_sanat_projesi_sonuc_sergisi.html adresinden ulaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir