Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

İlk günkü özenle aralıksız test yapılıyor

Yetkilendirilmenin 1’inci yılında Ege’de 200 bin PCR testi

İlk günkü özenle aralıksız test yapılıyor

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Moleküler Viroloji Laboratuvarının, Sağlık Bakanlığı tarafından Kovid-19 PCR testi yapabilmesi için yetkilendirilmesinin üzerinden tam bir yıl geçti. Bu süreçte 7 gün 24 saat aralıksız çalışan laboratuvarda toplam 200 bin PCR testi yapıldı. Tanı ve tedavi süreçlerinde Egeli sağlık çalışanlarının üstün bir performans sergilediğine dikkat çeken EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Pandemi sürecinde de üniversite hastanemizde sağlık çalışanlarımız, sağlık hizmetlerinin sunumunda aksama yaşanmaması için büyük bir gayretle çalışıyor, kendilerini tebrik ediyorum” diye konuştu.

Türkiye’de ilk Kovid-19 vakasına rastlanmasının hemen ardından EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın da destekleriyle hazırlıklarını hızla tamamlayan Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Moleküler Viroloji Laboratuvarı, 26 Mart 2020 tarihinde Kovid PCR testi yapmak üzere Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirildi. EÜTF Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüçhan Sertöz sorumluluğundaki Kovid-19 PCR Laboratuvarı, 20 kişiden oluşan ekiple özellikle hastalığın tanı konma aşamasında bilimsel kanıt niteliği taşıyan testlerin yapılaması açısından önemli hizmetler verdi.

BİR YILDA TOPLAM 200 BİN TEST YAPILDI

7 gün 24 saat aralıksız çalışan laboratuvarda yetkilendirildiği günden bu yana 110 bini dış paydaşlardan gelen örnekler olmak üzere toplamda 200 bin örnek üzerinde test çalışması yapıldı. Tanı ve tedavi süreçlerinde Egeli sağlık çalışanlarının üstün bir performans sergilediğine değinen EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi Hastanemiz, kentimize, bölgemize ve ülkemize en kaliteli sağlık hizmetini sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bir yıldan fazla süreyi geride bıraktığımız pandemide hastanemiz önemli bir görev üstlendi ve bu görevi devletimizin de desteğiyle sürdürmeye devam ediyor. Gerek Kovid-19 PCR Laboratuvarı gerek klinik ve yoğun bakımlarımızda sağlık çalışanlarımız önemli çalışmalara imza atıyor. Pandemi sürecinde de üniversite hastanemizde sağlık çalışanlarımız, sağlık hizmetlerinin sunumunda aksama yaşanmaması için büyük bir gayretle çalışıyor, kendilerini tebrik ediyorum. Hastanemizin tüm ihtiyaçlarını zamanında gidermek, alt yapısını yenilemek ve daha kaliteli hizmet sunulmasını sağlamak için teknoloji güncellemelerini aralıksız sürdürüyoruz” dedi.

A PLUS SAĞLIK HİZMETİ

Sağlıkta kalite standartlarının uygulanmasına ciddi önem verdiklerini ve EÜTF Hastanesinin A Plus hastane kategorisinde yer aldığını hatırlatan Rektör Budak, “Hocalarımız ve sağlık çalışanlarımızın özverili gayretleriyle pandemi ve deprem süreçlerinde eğitim ve sağlık hizmetlerini aksatmadan sürdürdük. Mücadelemiz hız kesmeden devam edecek” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir