Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Başarılı doktora öğrencileri sertifikalarını Rektör Budak’ın elinden aldı

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen burs programlarından destek almaya hak kazanan Ege Üniversitesi doktora öğrencilerine Rektör Prof. Dr. Necdet Budak tarafından başarı sertifikaları takdim edildi.

Ege Üniversitesi Senato Salonunda düzenlenen program kapsamında TÜBİTAK -BİDEB tarafından yürütülen burs programlarından destek almaya hak kazanan doktora öğrencileriyle bir araya gelen Rektör Budak,  oluşturulan güçlü bilimsel üretim iklimi sayesinde Ege Üniversitesinin, Türkiye’deki 207 üniversite arasından TÜBİTAK’a en fazla proje yapan yükseköğretim kurumu olduğunu ifade ederek, TÜBİTAK tarafından desteklenen doktora öğrencilerini tebrik etti.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak,  “Bugün sizler yalnızca öğrencilerimiz olarak değil, aynı zamanda bilime değer katma yolunda emin adımlarla ilerleyen genç araştırmacılar olarak burada bulunuyorsunuz. Her biriniz başarılı çalışmalarınız ile TÜBİTAK -BİDEB tarafından yürütülen burs programlarından destek almaya hak kazandınız. Yürüttüğünüz çalışmalarla bilime, teknolojiye ve ülkemize çok kıymetli katkılar sunacaksınız. Çalışmalarınızı büyük bir hassasiyet, yüksek bir motivasyonla yürütmenin hem sizleri hem de ülkemizi bir adım öteye taşıyacağını unutmayın. Bizler, Ege Üniversitesi olarak bilimsel araştırmalarınızda ihtiyaç duyacağınız her türlü desteği size sağlamak için daima yanınızda olacağız. Bunu yaparken hem üniversitemizin bilimsel ve teknolojik alt yapısıyla daha güçlü adımlar atmanızı sağlayacak hem de karşınıza çıkabilecek engellerle mücadelenizde destek olacağız. Ar-Ge merkezleri ve üniversitemizin kapılarının sizlere her zaman açık olduğunu belirtmek istiyorum” diye konuştu.  

Ege Üniversitesinin son yıllarda TÜBİTAK nezdinde çok kıymetli başarılara imza attığını ifade eden Rektör Budak,  “Ülkemizin öncelikli alanlarında yürütülen disiplinler arası araştırmaların artırılmasını sağlamak ve araştırma alt yapısı anlamında sahip olduğumuz dinamikleri harekete geçirmek, üniversitemizde üretilen proje ve yeniliklere zenginlik kazandırmak için yoğun bir seferberlik başlatmıştık. Oluşturduğumuz güçlü bilimsel üretim iklimi sayesinde Türkiye’deki 207 üniversite arasından TÜBİTAK’a en fazla proje yapan üniversite olduk. Bugün Ege Üniversitesinde bilgiye erişim çok daha kolay, araştırma bütçesi ve bilimsel yayın kapasitesinde önemli bir artış var. Ayrıca güçlenen araştırma alt yapımız ile ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayan araştırma, buluş ve patentlere imza atıyoruz. Hem öğrencilerimizin hem akademisyenlerimizin hem de yönetim olarak bizlerin yoğun gayretleriyle elde etiğimiz bu başarı tablosuyla gurur duyuyoruz” dedi.

“Bilim, genç araştırmacıların ellerinde şekilleniyor”

Türkiye’de bir ilk olan Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezini kurduklarını söyleyen Rektör Budak, “Şimdi en temel hedefimiz, bu başarılarımızı katlayarak üniversitemizi hak ettiği gibi Araştırma Üniversiteleri arasına taşımak. Bu yolda tüm hızımızla ilerliyoruz. Biliyoruz ki bu hedefimize ulaşmada öğrencilerimizin payı çok kıymetli. Bilim, sizlerin ellerinde şekillenecek, geleceğimiz sizlerin bugünden itibaren koymaya başladığınız tuğlalarla inşa edilecek. Bu nedenle Ege Üniversitesinin genç araştırmacı alt yapısını güçlendirmek amacıyla Türkiye’de bir ilk olan Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezini (AROM) kurduk. Bugün görüyoruz ki, genç araştırmacılara yönelik hayata geçirdiğimiz çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Öğrencilerimiz bilimle, sanatla, kültür ve sporla gün geçtikçe daha çok bütünleşiyor. Lisans ve lisansüstü burs ve araştırma projelerinde bizleri gururlandıracak önemli başarılara imza atıyorlar. Bundan sonraki süreçte de araştırma, geliştirme ve üretme gayreti ile üniversite-sanayi işbirliğinin sürdürülebilmesi konusunda ilgi ve desteklerinizi bekliyoruz. Ortaya koyduğunuz ve koyacağınız projelerinizin katma değerli ürünlere dönüştürülmesi ile ülkemiz ekonomisine ve teknolojisine katkılar getirmesini diliyorum. Hepinizi kutluyorum. Proje yapma, yeni fikirler üretme, buluş ve tasarım yapma, bilime katkı sağlama heyecanınızın ve şevkinizin daim olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir