Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege Üniversitesi GSK, sporcularını ulusal ve uluslararası müsabakalara hazırlamaya devam ediyor

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın destekleriyle yeniden yapılandırılan Ege Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü (EÜGSK), pandemi döneminde de sporcularını ulusal ve uluslararası müsabakalara hazırlamaya devam ediyor. EÜGSK yüzme sporcuları çalışmalarını Prof. Dr. Sermed Akgün Olimpik Kapalı Yüzme Havuzunda aralıksız sürdürüyor.

Covid-19 pandemisi önlemleri çerçevesinde yürütülen faaliyetler hakkında bilgi veren Ege Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Müdürü Halil Öztürk, “Rektör Hocamız Prof. Dr. Necdet Budak’ın üniversitemizin sportif olanaklarını geliştirmeye, yeni tesisler kazandırmaya yönelik başlattığı spor seferberliği ile yeniden aktif hale gelen kulübümüzün sporcularının eğitimine, turnuvalara yönelik çalışmalarını aralıksız sürdürüyoruz. Önceki yıl pek çok branşta olduğu gibi yüzme branşının değişik kategorilerinde de önemli başarılara imza attık. Salgına rağmen bu sezonda da sporcularımızdan önemli başarılar bekliyoruz. Pandemi koşullarını titizlikle dikkate alarak, sporcularımızın sağlığına ve hijyenine önem veriyoruz. Sualtı Ragbi, Yüzme ve Özel Sporcular Yüzme branşlarında önümüzdeki günlerde yurt içi ve yurt dışında düzenlenecek birçok müsabakaya katılacak olan sporcularımız, antremanlarına hız kesmeden devam ediyor” dedi.

Başarılı sporcuların antremanlarını değerlendiren Yüzme Baş Antrenörü Mert Kahya, “Yüzme branşında, 7-17 yaş aralığında 125 sporcumuz çalışmalarına devam ediyor. A takımımız haftada 7 antrenman, B ve C takımımız 5 antrenman, D ve E takımlarımız 2 antrenman yaparken, 2 sporcumuz da, Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi bünyesinde spor hayatlarına devam ediyor” diye konuştu.

Sualtı Ragbi branşında, haftanın 5 günü, 16.30-20.00 saatleri arasında toplamda 90 sporcunun antrenmanlarına devam ettiğini söyleyen Sualtı Ragbi antrenörü Hakan Toğar, “A Takımımız 20 sporcumuz ile EUROLEAGUE ve Norveç’te düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonasına hazırlanıyor. Takımımız, 2019 yılında Şampiyon Kulüpler Kupasına katılarak 5. sırayı alarak, Türkiye’de bu zamana kadar ki en iyi takım derecesini elde ettiler. Milli Takım seçmelerine her yaş kategorisinde toplamda 30 sporcumuz katıldı. İlk aşamada sporcularımız başarılı sonuçlar elde edip ikinci ve üçüncü aşamalar için hazırlıklarına devam etmektedir. Gün geçtikçe kulübümüze yeni sporcular dahil edip, Milli Takımlarımıza sporcu yetiştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Özel Sporcular Yüzme şubesindeki antreman çalışmalarından bahseden Özel Sporcular Yüzme Antrenörü Kezban Taşçı, “Özel Sporcular Şubesi olarak, pandemi öncesinde 32 sporcuyla antrenmanlarımıza devam etmekteydik. Bu sporcularımızın iki tanesi milli sporcu iki tanesi lisanslı sporcuydu. Sporcularımız, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu’nun yarışlarına katılabilen ve aynı zamanda ülkemizi yurtdışında temsil eden bireylerdir. Şu anda sporcularımızdan 13 kişiyle devam etmekte olup, kademeli olarak pandeminin durumuna göre sporcu sayımızı artırmaktayız. Kulüp olarak, özel sporcularımıza yönelik hedefimiz; başlangıçta su üzerinde desteksiz kalabilen bireylerle eğitime başlayıp, onların psikomotor gelişimlerini, özgüvenlerini, iletişim kurma becerilerini, bilişsel gelişimlerini, duyuşsal gelişimlerini destekleyerek yüzmeyi hayatları boyunca sürdürebilecekleri bir aktivite haline getirmeyi amaçlıyoruz. Yüzme sporunda her bireyin gelişimini değerlendirerek, ulaşabileceği en iyi teknik taktik düzeye ulaştırmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda yüzmede sporcu da yetiştirmiş oluyoruz. Her çocuk keşfedilmeyi bekleyen mucizelerle doludur. Bu mucizeleri ortaya çıkartmak için en başta sevgi ve sabır gereklidir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir