Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ Ziraat Fakültesi tüm bölümleri ile akreditasyon başvurusunu yaptı

Türkiye’nin ilk akredite ziraat fakültesi EÜZF olacak

İZMİR (Ege Ajans)- Türkiye’nin en köklü ziraat fakültelerinden olan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi tüm bölümleri ile akreditasyon başvurusunu yaptı. EÜ’de araştırma üniversitesi hedefli, eğitim öğretimde kalite öncelikli, öğrenci odaklı ve uluslararası tanır bir yükseköğretim kurumu olma parametreleri kapsamında belirlenen “EÜ 2023 Akademik Vizyonu” doğrultusunda kalite ve akreditasyon çalışmaları devam ediyor.

EÜ Ziraat Fakültesi, Türkiye’nin ilk akredite ziraat fakültesi olmak için 9 bölümü ile “Ziraat Fakülteleri Eğitim Programları Akreditasyon Derneği (ZİDEK)”ne, 1 Bölümü (Peyzaj Mimarlığı) da Peyzaj Mimarlığı Eğitim ve Bilim Derneği (PEMDER)’ ne akreditasyon başvurusunu yaptı. Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından Kurumsal Akreditasyon Programına dâhil edilen 11 üniversite içinde yer aldıklarını ifade eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi olarak eğitim programlarımızın yüzde 40’ı akredite oldu. YÖKAK’ın Kurumsal Akreditasyon Programına 209 üniversiteden 55’i başvurabildi. Bu üniversiteler arasından 11’i kabul edildi. Ege Üniversitesi bu 11 üniversite içinde yer aldı. Geçtiğimiz günlerde YÖKAK Değerlendirme Takımı, Prof. Dr. Funda Sivrikaya Başkanlığında üniversitemizi ziyaret ettiler. Kendilerine Ege Üniversitesi’nde ortak akıl ve dayanışma ruhu ile oluşturduğumuz değişim ve dönüşümü anlatarak yerinde incelemelerde bulunduk.  Ege Üniversitesinin ulusal ve uluslararası arenada kaliteli bir kurum olarak görünürlüğünü artması oldukça önemli. Bu noktada en önemli fakültelerimizden olan Ziraat Fakültemiz tüm bölümleri ile akreditasyon süreci için başvuruda bulundu.  Güçlü bir akademik altyapısı olan fakültemizin 10 bölümü ile akredite olacağına inanıyorum. Emeği geçen herkesi tebrike diyorum” dedi.

“Alanında en kaliteli fakülteyiz”

Ziraat Fakülteleri Eğitim Programları Akreditasyon Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığını akreditasyon süreci için daha önce fakültede ağırladıklarını belirten EÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nedim Koşum, “Fakültemiz, ülkemizdeki ziraat fakülteleri arasında en köklü fakültelerden birisi. Bugüne kadar, 65 yıllık tarihi boyunca on binlerce ziraat mühendisini ülkemize kazandırdı. 10 bölüm, 15 anabilim dalı, 200 seçkin ve nitelikli akademik personeli, 2 bin 500’ü lisans olmak üzere 3 bini aşan öğrencisi bulunuyor. Ulusal ve uluslararası değerlendirmeler yapan kuruluşlar tarafından yapılan sıralamalarda hem eğitim-öğretim hem de araştırma kalitesi bakımından dünyada üst sıralarda yer alan bir fakülteyiz. Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın destekleri ve teşvikleri ile tüm bölümlerimizle akreditasyon için başvurumuzu yaptık, Fakültemiz ve üniversitemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca teşvik ve destekleri için Rektörümüze çok teşekkür ediyorum”  diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir