Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Sözel deşifre eğitimine yönelik alanında ilk çalışma: “4 Makam 24 Etüt”

Egeli akademisyenden Geleneksel Türk Sanat Müziği eğitimine yönelik önemli eser

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı öğretim üyesi Doç. Dr. Özgen Küçükgökçe’nin “4 Makam 24 Etüt” adlı kitabı, “Uluslararası Yayınevi” statüsünde olan Ege Üniversitesi Basımevi tarafından yayımlandı. Geleneksel Türk Sanat Müziğinde, eğitime yönelik çalışmalar içerisinde önemli bir boşluğu dolduracak nitelikteki çalışma, alanında bir ilk olma özelliği taşıyor.

Eserin sahibi Doç. Dr. Özgen Küçükgökçe, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ı ziyaret ederek kitabını hediye etti. Rektör Budak, “Alanında ilk olma özelliğini taşıyan bu eseri oluşturan Özgen Hocamızı tebrik ediyorum. Ege Üniversitesi akademisyenleri, alanlarına yönelik bıraktıkları eserlerle bilim, spor ve sanat literatürüne önemli katkılar sunmaya devam edecek” diye konuştu.

Kitabı hakkında bilgi veren Doç. Dr. Küçükgökçe, “Kitap, kendi bestelerim olan geleneksel ezgi motiflerinin, terennüm sözcükleri kullanılarak düzenlenmiş söz dizileri ile birleştirildiği ve sözel deşifre becerisini geliştirmeye yönelik bir çalışma olarak, özellikle Geleneksel Türk Sanat Müziği eğitimi çerçevesinde nitelikli ve yararlı bir eser özelliği taşımaktadır. Geleneksel Türk Sanat Müziği eğitimi alan kişilerin, sözel deşifre çalışmalarına destek olmak amacıyla, makam, usûl ve söz unsurlarını bir arada algılayarak uygulayabilecekleri etütler oluşturdum. Bu düşünce doğrultusunda, eser sayısı bakımından Geleneksel Türk Sanat Müziği’nin diğer makamlarına göre daha az kullanılmış ve belli kurumlardaki icracılar dışında, günümüz icracılarının daha az eser seslendirmeyi tercih ettiği makamlar içerisinde Sabâ, Bestenigâr, Dügâh ve Şevkefzâ makamlarında etütler oluşturmayı tercih ettim. Aynı düşünce ile Geleneksel Türk Sanat Müziğinin diğer makamlarına yönelik çalışmalarım devam edecektir. Sözel deşifre eğitimine yönelik bir boşluğun giderilmesi amacıyla hazırladığım bu kitabın ilgililerine yararlı olmasını dilerim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir