Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Prof. Dr. Budak, “Cumhuriyet, Türk Milletinin bağımsızlığının dünyaya ilanıdır”

İZMİR(Ege Ajans)-  Ege Üniversitesinde, “Cumhuriyet ve Atatürk Günleri” kapsamında,  Cumhuriyetin 97’nci kuruluş yıldönümüne istinaden bir tören düzenlendi. EÜ Büyük Spor Salonunda gerçekleştirilen  “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çelenk Sunma Töreni”ne başta Rektör Prof. Dr. Necdet Budak olmak üzere üniversite üst yönetimi, senato üyeleri, akademik ve idari personel ile öğrenci temsilcileri katıldı.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Rektör Budak’ın Atatürk büstüne çelenk sunmasıyla başladı. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, törende yaptığı konuşmada “Bugün Cumhuriyetimizin 97’nci yıldönümünü büyük bir sevinç, coşku ve gururla kutluyoruz. İnanıyorum ki bu coşku ve heyecan ilelebet her 29 Ekim’de yaşanacak, bu gurur hiç bitmeyecek. Ege Üniversitesi ailesi başta olmak üzere tüm milletimizin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum. Atalarımızın istiklal ve istikbal uğruna verdiği şanlı mücadelenin en kıymetli kazanımlarından olan Cumhuriyetimiz, bugün 97 yaşında. Geçen 97 yılın ardından, yüreklerimizde paylaştığımız bu coşkunun, ilelebet baki kalacağına yürekten inanıyorum. ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesiyle, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bizlere armağan edilen bu zafer, yalnızca milletimize aydınlık bir dönemin kapılarını aralamakla kalmamış; aynı zamanda Türk milletinin bağımsızlığından asla taviz vermeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiştir. Bugün topraklarımızda hâkim olan güçlü demokrasi geleneğini, vatanımızın her köşesinde esen hoşgörü ve barış iklimini, insani ve etik değerlerimizi, uluslararası arenada sahip olduğumuz haklarımızı Cumhuriyete ve onun ardındaki ruha borçluyuz. Ulusal kaderimizi şekillendiren bu kıymetli emanete sahip çıkmak, onu yücelterek daima ileri taşımak ise hepimizin en asli sorumluluklarındandır” dedi.

Prof. Dr. Budak, “İnanıyorum ki, Cumhuriyetimize hayat veren şanlı ruhu yaşattığımız sürece, Türkiye Cumhuriyeti ve milleti, daima daha aydınlık yarınlara doğru yol alacaktır. Bizler de, Cumhuriyetimizin ve Milli Mücadelenin bizlere kazandırdığı yurttaşlık bilinciyle atalarımızın manevi mirasına sahip çıkıyoruz. Cumhuriyet’e ve milli değerlerine bağlı, çalışan, üreten, düşünen, sorgulayan, vatanına karşı sorumluluklarının bilincinde olan nesiller yetiştirmek için gece gündüz demeden var gücümüzle çalışıyoruz. Gençlerimizi yalnızca akademik bilgiyle değil, manevi bilinçle de besliyoruz. Çalışmalarımıza, destansı mücadelelerle bizlere emanet edilen kıymetli mirası yarınlara taşımanın en asli görevimiz olduğu bilinciyle daima devam edeceğiz.  Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve ülkemize, milletimize hizmeti geçenleri rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ege Üniversitesi Ailesinin ve milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum” diye konuştu.

“Türk milleti hiçbir zaman istikbalini kaybetmedi”

Ege Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasan Mert, üniversitede “Cumhuriyet ve Atatürk Günleri” geleneğinin 10 yıldır devam ettiğini söyledi. Cumhuriyet tarihi ile ilgili olaylardan anekdotlar paylaşan Prof. Dr. Mert, “ Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Yine Atatürk demiştir ki; ‘Hürryet ve istiklal benim karakterimdir. Bu millet geçmişte istiklalini kaybetmedi, Gelecekte de kaybetmeyecektir.’ Bugünün üniversiteleri olarak biz de geçmişten ilham alarak gelecekte istiklalimizi muhafaza etmeye ve daha ileriye taşımaya söz veriyoruz. Cumhuriyetimizin 97’nci yılı hepimiz için kutlu olsun. Evlerimizi bayraklarla donatalım, bayramımızı hep birlikte kutlayalım” dedi.

Tören sonunda katılımcılar EÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü tarafından hazırlanan “Atatürk ve Kitap” sergisini gezdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir