Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Egeli genç mühendisler dünyanın en büyük roketçilik yarışmasına damga vurdu

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Ege Aerospace Takımı, Amerika Birleşik Devletlerinde düzenlenen Spaceport America Cup 2024 yarışmasına katıldı. Ege Aerospace Takımı, 25 ülkeden öğrencilerin katıldığı dünyanın en büyük roketçilik yarışmasına aldığı ödüllerle damga vurdu.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Aerospace Takımını tebrik ederek başarılar diledi. Rektör Prof. Dr. Budak, “Tam akreditasyona sahip,  öğrenci odaklılıkta ödüllü, öncü bir araştırma üniversitesi olarak ulusal ve uluslararası arenada görünür olmayı sürdürüyoruz. Hem akademisyenlerimiz hem öğrencilerimiz küresel düzeyde önemli başarılara imza atıyorlar. Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Ege Aerospace Takımı, Amerika Birleşik Devletlerinde düzenlenen Spaceport America Cup 2024 yarışmasına katılarak, projelerini sergileme olanağı buldular. Yenilikçi projeleri ile yarışmaya damga vuran ekibimizi tebrik ediyorum” dedi.

“Genç Egeliler ödülleri topladı”

Egeli genç mühendisler dünyanın en büyük roketçilik yarışmasında Ege Üniversitesini temsil etti. Kansan, Roketsan, Aselsan, TEI gibi Türkiye’nin önde gelen kurumlarının sponsorluğunda çalışmalarını sürdüren takım, yarışmaya 7 kişilik ekiple katıldı. Ege Aerospace Takımı yarışmada başarılı bir fırlatma gerçekleştirdi. Geliştirilen FEZA-24 isimli sonda roketi 9 bin 400 feet irtifaya ulaşarak görevini yerine getirdi. Geliştirilen sistemler, operasyonun tüm aşamalarını başarılı bir şekilde tamamladı. Fırlatma sonrasında FEZA-24 roketinin tüm parçaları hasarsız bir şekilde kurtarıldı ve sistemin yeniden kullanılabilirliği ispatlandı. Geliştirilen sistemler, yarışma hakemleri tarafından 2 farklı ödüle layık görüldü. Takım son derece etkileyici sunumu ile en iyi sunum ödülüne ve yarışmanın ilk atışlarından birini gerçekleştirerek erken fırlatma ödülüne sahip oldu. Takım kaptanı Enes Bitigen, proje yöneticiliği ödülü alırken takım üyesi Ata Kerem Manyaslı ise güvenlik uzmanı ödüllerini aldı.

“Nitelikli projeler üretmeyi sürdüreceğiz”

Ege Aerospace Takımı Kaptanı Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Enes Bitigen, “Ege Aerospace Takımı olarak yarışmada başarılı bir fırlatma gerçekleştirdik. Geliştirdiğimiz FEZA-24 isimli sonda roketi 9 bin 400 feet irtifaya ulaşarak görevini başarı ile yerine getirdi. Geliştirilen sistemler operasyonun tüm aşamalarını başarılı bir şekilde tamamladı. 3 yıllık bir çalışmanın emeği olan bu fırlatma tam başarı ile sonuçlandı. Ayrıca, fırlatma sonrasında FEZA-24 roketinin tüm parçaları hasarsız bir şekilde kurtarıldı ve sistemin yeniden kullanılabilirliği ispatlandı. Takımımız elde ettiği tecrübeler ve bilgi birikimi ile sürecine devam ediyor. Ege Üniversitesinin uzay ve havacılık alanında geliştireceği projelerde yer alarak nitelikli çalışmalar üretmeyi sürdüreceğiz. Takımımız, önümüzdeki günlerde yeni yıl için öğrenci başvurularını da kabul edecek” dedi.

Multidisipliner ekip

Takım danışmanlığını Dr. Öğr. Üyesi Barış Oğuz Gürses’in, Takım kaptanlığını Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Enes Bitigen’in yürüttüğü Ege Aerospace Takımında; Aviyonik Lideri olarak Muhammed Kamil Saygılı, Mekanik Lideri olarak Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans öğrencisi Mehmet Akdemir görev alırken, Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Ata Kerem Manyaslı, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Anıl Can, Elektronik Haberleşme Bölümü öğrencisi Furkan Bozkurt ise ekip üyesi olarak görev yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir