Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Egeli genç iletişimciler sektöre uğurlandı

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi,  55’inci dönem mezunlarını medya sektörüne uğurladı. Prof. Dr. Yusuf Vardar-MÖTBE Kültür Merkezinde yapılan mezuniyet törenine; EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Ayönü, Ses Sanatçısı Ferah Zeydan, Azerbaycanlı Ses Sanatçısı Elnur Hüseynova, fakülte üst yönetimi, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Konuşmasına Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın selamını katılımcılara ileterek başlayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Ege Üniversitesi; araştırma, eğitim ve topluma hizmet uygulamalarıyla bölgesel, ulusal ve evrensel gereksinimleri karşılayan, Ar-Ge birikimini toplumun yararına sunan, öğrenciyi merkeze alarak temel değerlerine bağlı, mesleki ve kültürel olarak donanımlı, değişime açık, bilimsel düşünceyi yaşam biçimi olarak benimsemiş bireyler yetiştiren, öncü ve atılımcı misyonuyla 1955 yılından bu yana faaliyette bulunan Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biridir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir’ sözleriyle ifade ettiği anlayışın takipçisiyiz. Amacımız, ulusal ve uluslararası bilim ve teknoloji dünyası ile örgütsel bağları gelişmiş, kurumsal kültürü ve kimliği güçlü, örgütsel bağlılık ve aidiyetin yüksek olduğu, dünyadaki nitelikli üniversiteler ile eşdeğer bir eğitim ve araştırma kurumu olmayı sürdürmek ve ‘Geleceği Üreten Türkiye’ hedefine daha fazla katkı sunmaktır. Atatürk’ün dediği gibi ‘Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir’ sözleri ile yüklendiğiniz sorumluluğun büyüklüğünü size tekrar hatırlatmak isteriz. Sizler, almış olduğunuz eğitimlerle ülkemizin çeşitli yerlerinde görev alacak bazen de ülkemizi temsil edeceksiniz. Ben, sizlerin hem kendinize, hem ailenize hem insanlığa, hem de devletinize faydalı olan, farkındalık yaratan bireyler olacağınıza yürekten inanıyorum” dedi.

“İletişim sektörüne adınızı altın harflerle yazdıracaksınız”

Öğrencilere seslenen İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, “Sevgili gençler; bugün tam akredite, öğrenci odaklı, dijitalleşmede lider bir araştırma üniversitesinden mezun oluyorsunuz. İletişim Fakültesi olarak, dört bölümüyle de tam akreditasyona sahip bir fakülteyiz. Bu ayrıcalık, meslek hayatınız boyunca icra ettiğiniz işlerinize de yansıyacaktır. Yine bu yıl bir ilk olarak mezunlarımızın diplomasında Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) logosu yer alacak. TYÇ logosu, üniversitemizin size sunmuş olduğu ayrıcalıklardan bir tanesidir. Çağın gereksinimlerine uygun olarak başarılı olmak için teknolojiye ayak uyduracağız, teknolojiye hâkim olacağız. Üniversitemizin dijitalleşme misyonu sayesinde mezunlarımızın teknolojik donanımları, yeterlilikleri çok fazla.  Ben şuna inanıyorum ki teknolojik dönüşüme ayak uydurmalıyız. Fakat insani değerleri de savunarak içimizdeki saygıyı, sevgiyi kaybetmeden bu yolda yürümeliyiz. Teknolojinin yolunda sahip olduklarımıza sahip çıkarak ilerlemeliyiz. Vatan sevgisi, Şanlı Türk Bayrağı’nın bize verdiği o büyük gurur, Atatürk ilke ve inkılaplarının aydınlığı ile ilerleyin. Yaşayacağınız zorluklar sizi hiç yıldırmasın, mücadeleden asla vazgeçmeyin. Siz iletişim sektörüne adınızı altın harflerle yazdıracaksınız, ben sizin gözlerinizdeki o ışığı görüyorum. Yolunuz, bahtınız açık olsun” dedi.

Konuşmaların ardından Fakülte birincisi Halkla İlişkiler ve Tanıtım   Bölümü öğrencisi Açelya Çelik’e ve Fakülte ikincisi Radyo Televizyon ve Sinema   Bölümü öğrencisi Ioana Valentina Resteman’a belgeleri Prof. Dr. Mehmet Ersan tarafından takdim edildi.

“Cumhuriyeti ilelebet payidar kılmak için çalışacağız”

Öğrenciler adına konuşan Fakülte birincisi Açelya Çelik, “Bizler buraya farklı hikâyelerle geldik. Her birimiz kendimize yeni dünyalar kurabilmenin umuduyla lisans eğitimizi tamamladık ve bugün mezun oluyoruz. Bizler sosyal sorumluluk bilinciyle toplumun farkındalığını artırmak için yapacağımız projelerle toplumumuza hizmet edeceğiz. Bugün karşınızda olmamı sağlayan birçok insanın katkısı yadsınamaz. Sahip olduğumuz her türlü hakkı bize kazandıran ve kurduğu Cumhuriyet’i biz gençlere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet borçluyuz. Atamızın izinde, onun ‘Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır!’ şiarıyla minnet borcumuzu ödemek ve Cumhuriyeti ilelebet payidar kılmak için çalışacağımıza sizlerin huzurunda söz veriyoruz. Teşekkür ederim” dedi.

Etkinlik kapsamında sanatçı Ferah Zeydan; “Dön Desem”, “Acemi Balık”, “Biri Bana Gelsin” şarkıları ile öğrencilere ve ailelerine eğlenceli anlar yaşatırken, Elnur Hüseynov ise kendisiyle özdeşleşen  “Aşk” şarkısı ile dinleyicileri hayran bıraktı.  Ses sanatçısı Ferah Zeydan’a Altın Kariyer Ödülünü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan takdim ederken, Elnur Hüseynov’a ise Altın Kariyer Ödülünü Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Ayönü takdim etti.

Etkinlik, mezunların basın yeminini okuması ve geleneksel olarak kep atmasıyla son buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir