Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ Konservatuarından “Valslerden Semailere” Dinletisi

Gumral Guluzade-Umut Tekbıçak-Fatma Yayla

Ege Üniversitesi (EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuarı (DTMK) tarafından “Valslerden Semailere” müzik dinletisi düzenlendi. EÜ Konservatuar Etkinlik Salonunda yapılan dinletide, EÜ DTMK Türk Müziği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Çağrıhan Erkan’ın piyano ile gerçekleştirdiği vals potporisinin ardından EÜ DTMK Türk Müziği Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Barış Doğan tarafından semai dinletileri sahnelendi. Etkinliğe, EÜ DTMK Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Dinleti öncesi konuşan Öğr. Gör. Dr. Barış Doğan dinleti hakkında bilgiler verdi. Doğan, “Sizin için özel bir konser hazırladık. Konserimizde valsin çeşitli versiyonlarını siz dinleyicilerimize sunacağız. Öncelikle, Viyana valsi ile tango valsını içeren bir bölüm olacak. Ardından, Türk müziğinde de benzer bir ritmin bulunduğunu ve semai formlarında da kullanıldığını göstereceğiz. Konserde son olarak, Anneler Günü dolayısıyla Doç. Dr. Çağrıhan Erkan tarafından bestelenen ‘Anne Kokusu’ adlı eser ilk kez bu konserde seslendirilecek” dedi.

Seyircilerin keyifle dinlediği konserin sonunda EÜ DTMK Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey, Doç. Dr. Süleyman Çağrıhan Erkan ile Dr. Barış Doğan’a teşekkür belgelerini takdim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir