Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

 EÜ İletişim Fakültesinde  “I. Uluslararası Çocuk Dergiciliği Sergisi” açıldı

Egeli Genç İletişimcilerden  ‘Çalışan Gazeteciler Günü’nde anlamlı uluslararası sergi

 EÜ İletişim Fakültesinde  “I. Uluslararası Çocuk Dergiciliği Sergisi” açıldı

Haber: Çağatay Yiğit Akkaya, Selin Ece Eyce

Fotoğraf: Rumeysa Ertürk

Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencileri tarafından “Yazılı Basında Dergicilik” dersi ve “Çocuk Dergiciliği Atölyesi” kapsamında düzenlenen “I. Uluslararası Çocuk Dergiciliği Sergisi” açılışı gerçekleştirildi. EÜ İletişim Fakültesi Fuaye Alanında açılışı gerçekleştirilen sergiye EÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Füsun Topsümer, Prof. Dr. Elif Yıldız, EÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şadiye Deniz, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.  Küratörlüğünü EÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ayşe Çatalcalı Ceylan’ın üstlendiği sergide 11 grup olarak 80 gazetecilik bölümü öğrencisinin tasarladıkları dergiler sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Serginin açılışında konuşan Dekan Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, “Fakültemiz Gazetecilik Bölümü öğrencilerimizin böylesine güzel, ortaklaşa bir çalışma yapmaları çok kıymetli.  Kampüs Anaokulumuzun öğrencileri de sergiyi gezdiler ve çok memnun kaldılar. Her birinize emekleri dolayısıyla teşekkür ediyor ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şadiye Deniz, “Gazetecilik Bölümümüz öğrencileri; bilim, sağlık, spor, eğlence, doğa, sürdürülebilirlik temalı çocuk dergileri tasarladılar. Üretmek, bir ürün ortaya koymak, her aşamasında görev üstlenmek çok önemlidir. Öğrencilerime çok teşekkür ediyorum. Her birinizi çalışmalarınız için tebrik ediyorum. Bölüm başkanı olduğum zamandan beri bu tarz etkinliklerimiz, uygulamalarımız olacak. Çalışmalarınızın devamlılığını diliyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyor, hepinize çalışmalarınız başarılar diliyorum” dedi.

Dergiler, üniversite sürdürülebilirlik ilkelerine göre hazırlandı.

Serginin uluslararası küratörü Doç. Dr. Ayşe Çatalcalı Ceylan ise, “Öğrencilerimiz, yaklaşık altı hafta sadece konuklarımızla birlikte dergi atölyesi sürecinden geçtiler. Bu altı hafta süre içerisinde ürettikleri dergileri ‘Çocuk Dergisi’ olarak en az otuz altı sayfa olmak üzere yapay zeka programları aracılığıyla yaptılar. Öğrencilerimiz, çevre, bilim teknoloji, eğitim, sağlık gibi temalarda oluşturdukları dergilerin, konulara ayırarak hem metinleri hem de tasarımlarıyla dergilerini ortaya çıkarttılar. Aynı zamanda atölye sonucunda sertifika aldılar ve sergi için ise katılım belgesi ile EGEPLUS olarak üniversitemize değer kattılar. Çevrimiçi de yayınlanan sergimizde, dergilerin üzerinde yer alan QR kodları okutularak, haberler okunabilir” dedi.

The Kiddot dergisinin Editörü Bahar Çetin, “Dergimizi tasarlarken Türk kültürünü yabancı çocuklara tanıtmak amacıyla kültürümüzden önemli öğeleri barındıracak şekilde dili İngilizce olan bir dergi tasarladık.  Kültürümüzde iz bırakan sanatçılarımızı ve sporcularımızı tanıtmak istedik. Yine coğrafya bilgisi olarak Kapadokya ve Pamukkale gibi önemli yerlere de dergimizde yer verdik” dedi.

Afacan Çocuk dergisinin Editörü Gözdenur Sönmez, “Dergimizin ana teması orman haftası, hayvanları koruma günü ve mevsimlerdi. Üniversitemizin sürdürülebilirlik ilkelerini dergimizde benimsediğimiz gibi, konu alanlarını da Milli Eğitim Bakanlığı değerler eğitimi kriterlerinden oluşturduk. Tasarıma ayrıca önem verdik. Dergimizin renk tonlarında ağırlıklı olarak yeşil tonlarından yararlandık. Çocuklara verdiğimiz bilgi ve eğlenceli etkinlikler ile doğa sevgisi aşılamak istedik” dedi.

Büyüteç dergisi Editörü Mina Elvan Tetik ise, “Bizim dergimiz bir aktüel bilim dergisi çocuklara yönelik bir dergi. Dergimizin içinde bilimin birçok alanına değindik. Sosyal bilimlerden doğa bilimlerine kadar astronomi, tarih, psikoloji gibi bir çok alan hakkında bilgi verdik. Tüm dergiler yapay zeka görselleriyle oluşturulduğu için, teknolojiyi barındıran dergi olarak, yarışmalara da katılmak istiyoruz” dedi. Sergi, 19 Ocak’a kadar ziyaretçilerine açık olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir