Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Dr. Tareen, “Virüsler olmasaydı biz de olmazdık”

“Virüsler ve Gen Tedavisi” Semineri

Dr. Tareen, “Virüsler olmasaydı biz de olmazdık”

Yağmur Onurlubaş

Ege Üniversitesi kariyer etkinlikleri kapsamında Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü tarafından “Virüsler ve Gen Tedavisi” konulu seminer düzenlendi. Moderatörlüğünü Biyoloji Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kerim Çiçek’in üstlendiği seminere konuşmacı olarak Sana Biyoteknoloji Sorumlu Yöneticisi Dr. Semih Tareen yer aldı.

Virüslerde gen tedavisi çalışmaları hakkında konuşan Dr. Semih Tareen “Bu davet için ve bugün burada olduğum için çok mutluyum. İzmir’e Seattle’dan geldim. Bir süredir orada çalışıyorum. Kariyerime Ege Üniversitesinde başladım. İlk iki sınıfı burada okuduktan sonra Amerika’ya geçtim. Virüsler üzerinde çalışmalar yaptım. Ayrıca onkoloji üzerine de çalıştım. Sonra alanımda startup şirketlerde çalışmaya başladım. Kansere karşı bağışıklık sistemi üzerine çalışmalar yaptık ve FDA onayı aldık. Şu an lupus kanser ve tip1 diyabeti üzerinde çalışıyoruz. Her birinde virüsleri kullanarak bağışıklığı eğitmeye çalışıyoruz. Hastanın kendi hücrelerini kullanarak ve onların genetik modifikasyonu yaparak hastaya hücrelerini geri veriyoruz. Genetik bilgi proteine dönüşüyor ve bu sayede bu bağışıklık hücreleri kanseri tanıyıp kanseri yok edecek hale geliyorlar. Hasta kendi hücrelerini aldığı için bir hücre reddi yaşanmıyor” dedi.

“Hayvanlara zarar vermeyen virüsler insanlara zarar verebilir”

Virüslerin insanlara bulaşma sürecinden bahseden Dr. Tareen “Bir virüsün başarılı olabilmesi için daimî olabilmesi gerekiyor. Virüsler olmasaydı biz bugün burada oturuyor olamazdık. Virüsleri hastalık olarak düşünüyoruz ancak sadece çok ufak bir kısmı hastalığa sebep oluyor. Bu da aslında kazara oluyor çünkü o virüsün asıl konağı biz değiliz. Mesela yarasayla yaşayan bir virüs insan ve doğa ilişkisi yüzünden insanlara geçmiş oluyor. Ya da maymunlarda yaşayan HIV atası virüs yine aynı şekilde avcılıktan dolayı insanlara geçiyor. Sonuç olarak hayvanlara zarar vermeyen virüsler insanlara zarar veriyor” şeklinde konuştu.

Etkinlik sonunda Biyoloji Bölüm Başkanı Kerim Çiçek, günün anısına Dr. Semih Taaren’e çiçek takdiminde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir