Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ Çocuk Hastanesinde İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Karşı Bilinçlendirme Eğitimi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF)  Hastanesi düzenlediği sağlık temalı bilinçlendirme etkinlikleriyle toplumun her kesimini ilgilendiren konulara dikkat çekerek farkındalık oluşturmaya devam ediyor. EÜTF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, halkı idrar yolu enfeksiyonlarının önemi ve yönetimi konusunda bilinçlendirmek için önemli bir adım attı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde, İdrar Yolu Enfeksiyonları Aile Okulu Projesi kapsamında  “Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesinden Hayati Bilinçlendirme: İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Karşı Eğitim” başlıklı bilgilendirme toplantısı yapıldı.  EÜTF Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Seçil Conkar Tunçay ve EÜ Engelli Sağlık Kurulu’ndan MSc. Bahadır Gök öncülüğünde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısı, alanında uzman isimleri ve aileleri bir araya getirdi. Eğitim boyunca katılımcılara İdrar Yolu Enfeksiyonlarının potansiyel belirtileri, tanı yöntemleri, önleyici stratejileri ile ailelerin sık yaptığı yanlışlar ve doğrular üzerine kapsamlı bilgiler sunuldu.

“Önlem alınmazsa, çocuklar kronik böbrek hastalığına yakalanabilir”

İdrar Yolu Enfeksiyonları hakkında detaylı bilgi veren Doç. Dr. Seçil  Conkar Tunçay, “İdrar Yolu Enfeksiyonu, özellikle çocuklarımız için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Eğitim ve erken müdahale, bu durumları önlemede hayati rol oynar, eğer önlem alınmazsa çocuklarımız kronik böbrek hastalığına yakalanabilir. Her alanda olduğu gibi İdrar yolu enfeksiyonunda da erken müdahale ciddi bir önem taşımaktadır.  Ege Üniversitesi ailesi olarak toplumun her kesimini sağlık alanında bilinçlendirmeyi hedefliyoruz. EÜTF bünyesinde hayata geçirilen bu tür bilinçlendirme toplantıları, toplum sağlığı için çok değerli girişimlerdir” dedi.

“İdrar Yolu Enfeksiyonlarında farkındalık yaratmayı hedefliyoruz”

MSc. Bahadır Gök ise, “İzmir ve tüm Türkiye’deki aileleri bu konuda bilgilendirmeyi ve İdrar Yolu Enfeksiyonlarının erken tanı ve tedavisinde farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. Bu konuda sivil toplum örgütleri ile paydaş kurmaya ve toplumun geniş kesimlerine ulaşmaya hazırız” diye konuştu. Toplantı sonrasında katılımcılar bilgilerini tazeleyerek ve yeni bilgiler edinerek hem eğlenceli hem de öğretici bir gün geçirdiklerini ifade ettiler. Sağlık alanında önemli bir referans merkezi olan EÜTF bünyesinde toplumsal sağlık bilincini artırmaya yönelik pek çok bilinçlendirme toplantısı düzenleniyor. Bu çalışmalar arasında yer alan “İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Karşı Eğitim” başlıklı bilgilendirme toplantısının ilerleyen süreçlerde çeşitli formatlarla devam etmesi ve daha geniş kitlelere ulaşması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir