Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

SEO Uzmanı Deniz, “Dijitalde var olabilmek için SEO şart”

EÜ İletişim Fakültesinde “Habercilikte SEO Etkisi” Atölyesi düzenlendi

SEO Uzmanı Deniz, “Dijitalde var olabilmek için SEO şart”

  Mihrican Candemir – Bengisu Burhan –Bahar Çetinkaya

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinde “Habercilikte SEO Etkisi” konulu atölye çalışması gerçekleştirildi. Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şadiye Deniz moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinliğe, İletişim Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. İlknur Aydoğdu Karaaslan, Doç. Dr. Yurdagül Bezirgan Arar ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte konuşmacı olarak SEO Uzmanı Mümin Deniz yer aldı.

“Arama Motoru Odaklı Habercilik” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Mümin Deniz, SEO faaliyetinin en çok kullanıldığı mesleklerden birinin gazetecilik olduğuna dikkat çekti. Gazeteci adaylarına, haberlerinin arama motorlarında en üst sıralarda çıkması için kullanabilecekleri stratejilere dair bir uygulama çalışması da yaptıran Deniz, bir meslek kolu olarak SEO editörlüğüne ilgi duyan öğrencileri bilgilendirdi.

SEO Uzmanı Deniz, “İstatistikler, insanların Google’da bir şey aradıklarında en çok ilk üç bağlantıya tıkladıklarını gösteriyor. Bu nedenle, pazarlama alanında, hizmet sektöründe, habercilikte artık sadece Google’da olmak yetmiyor, ilk sıralarda olmak gerekiyor. Gazeteciler için de haberlerini ilk sayfada göstermek önemli. Bu da SEO için kullanılan yöntemleri bilmeyi öğrenciler için gerekli kılıyor. Gazetecilik bölümü müfredatlarında SEO haberciliği bir ders olarak okutulmalı” diye konuştu.

“SEO faaliyeti, haberin daha fazla okunması için mutlaka yapılmalı”

Haberleri arama motorunun beklentileri doğrultusunda düzenlemenin artık dijital gazetelerde zaruri bir faaliyet haline geldiğini dile getiren Deniz, “Özellikle dijital gazetelerin SEO’ya daha çok ihtiyacı var. Çünkü dijitalde bir haberin varlığı tıklanmasına bağlı. Bunun için de arama motorunda ilk sıralarda çıkması çok önemli. Ayrıca haber sitesinin ziyaretçi sayısını artırmak, okurların haberin içinde daha fazla kalmasını sağlamak, böylece reklam geliri elde etmek için SEO’ya ihtiyaç var. SEO aracılığıyla minimum maliyetle birçok müşteriye ulaşabiliyorsunuz” diye konuştu.

Mümin Deniz, konuşmasının ardından öğrencilere, yaptıkları haberlerin Google’da üst sıralarda çıkması kullanabilecekleri yolları uygulamalı olarak gösterdi. Etkinliğin sonunda Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şadiye Deniz, katkılarından dolayı SEO Uzmanı Mümin Deniz’e “Teşekkür Belgesi” takdim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir