Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ’den Azerbaycanlı öğrencilere sertifikalı ilk yardım eğitimi

Çağatay Yiğit Akkaya – Sümeyye Almas

Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Fakültesi, Ziraat Fakültesi ve Sürekli Eğitim Merkezi iş birliğinde; çift diploma programı kapsamında Türkiye’de bulunan Azerbaycanlı öğrencilere yönelik “Temel İlk Yardım Teorik Sertifika Eğitimi” düzenlendi. Hemşirelik Fakültesi bünyesinde düzenlenen eğitim programının açılışına; EÜ Rektör Yardımcısı ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Banu Yücel, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, akademisyenler ve çift diploma programı kapsamında eğitim alan Azerbaycanlı öğrenciler katıldı.

Eğitimin açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Banu Yücel, “İlk yardım eğitimi, yaşamda herkesin bilmesi gereken çok değerli bir eğitim. Bir cana yardım etmek ve canı kurtarmak konusunda yapılabilecek en doğru hamle ilk yardımdır. Ege Üniversitesinin, Türk yükseköğretimine örnek uygulamalarından olan çift diploma programımız kapsamında üniversitemizde eğitim gören Azerbaycanlı öğrencilerimize yönelik düzenlenen bu eğitime katkı sunan Hemşirelik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ayşegül Dönmez hocamıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez ise, “ Hemşirelik ve Ziraat Fakülteleri 1955 yılında birlikte kuruldu. Nasıl Türkiye ve Azerbaycan için kardeş ülke diyorsak, Hemşirelik ve Ziraat Fakülteleri de aynı düzeyde kardeş fakültelerdir. Hemşirelik Fakültesi olarak üniversitemizin uluslararasılaşma alanında önemli çalışmalarından olan çift diploma programımıza katkı sunmak istedik. Öğrencilerimize, hayatlarının her anında ihtiyaç duyabilecekleri ilk yardım eğitimi vermeye karar verdik. Azerbaycanlı öğrencilerimiz bu eğitimi en faydalı şekilde tamamlayacaklardır” dedi.

İki gün süren eğitimler boyunca Azerbaycanlı öğrencilere; yaralanmalarda, kırıklarda, yanmalarda ilk yardım uygulamaları, bebek ve çocuklara yapılacak ilk yardım çeşitleri ve hasta ve yaralı taşıma teknikleri gibi konularda eğitimler verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir