Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

 Ege Üniversitesinde “Asır” Sergisi

Çağatay Yiğit Akkaya- Işıl Özkan

 Ege Üniversitesi (EÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi (GSTMF) tarafından, EÜ 50. Yıl Köşkü Sergi Salonunda, GSTMF Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü Bölüm Başkan Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. Damla İşbilen’in  “Asır” adlı kişisel sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Küratörlüğünü Öğr. Gör. Dr. Yeliz Tuna’nın üstlendiği serginin açılışına, EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, EÜ GSTMF Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa, EÜ İletişim Fakültesi Senatörü Prof. Dr. Aylin Göztaş, İzmir Kavram MYO Müdürü Prof. Dr. Derman Küçükaltan, pek çok akademisyen, sanatseverler ve öğrenciler katıldı

“Sanatçı olmak çok farklı ve özgün bir şeydir”

Serginin açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Cumhuriyetimizin 100. Yılı münasebetiyle Ege Üniversitesi olarak 300’e yakın etkinlik gerçekleştirdik. Bu etkinliklerimiz yılsonuna dek devam edecek. Sanatçı olmak çok farklı ve özgün bir şeydir. Mustafa Kemal Atatürk’ün sanatçılarla ilgili söylediği ‘Hepiniz mebus olabilirsiniz, vekil olabilirsiniz; hatta reisicumhur olabilirsiniz fakat bir sanatkâr olamazsınız’ sözünün ne denli doğru olduğunu görebiliyoruz. Hocamızın tasarımlarını gördüğüm an bu sözün doğruluğunu yeniden hissettim. Damla hocamızı ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.

EÜ Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Parsa, “Fakültemizin öğretim üyesinin bir sergisini açıyoruz. En az Damla hocamız kadar ben de çok büyük bir heyecan yaşıyorum. Altı yıl önce meyvesiz bir ağaçtık artık meyvelerimiz sizlersiniz. Sizler için çalışmaktan onur ve gurur duyuyoruz” dedi.

“Eserler, yüzüncü yıl ruhunu ve hedeflerini temsil ediyor”

Sergi hakkında bilgi veren EÜ GSTMF Öğr. Gör. Dr. İşbilen, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılını onurlandırmak amacıyla düzenlenen ‘Asır’ sergisi anıt tasarımlarından oluşmaktadır. Sergide yer alan eserler, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bu büyük milletin her bir ferdinin anısına saygıyı ve vefayı ifade etmektedir. Aynı zamanda, ülkemizi daha ileri taşıma kararlılığını yansıtarak, yüzüncü yıl ruhunu ve hedeflerini temsil etmektedir” diye konuştu.

İstikbal, Bağımsızlık, Hilal ve Medeniyet isimli pek çok anıt tasarımının yer aldığı “Asır” Sergisi 19 Aralık 2023 tarihine kadar EÜ 50. Yıl Köşkü Sergi Salonunda ziyarete açık olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir