Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

“Engelsiz Üniversite” ödüllü birim yöneticileri çalışmalarını anlattı

EÜ’den “II. Erişilebilir Ege Üniversitesi Sempozyumu”

“Engelsiz Üniversite” ödüllü birim yöneticileri çalışmalarını anlattı

Çağatay Yiğit Akkaya- Sümeyye Almas

Engellilere yönelik gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde Yükseköğretim Kurulu tarafından “Engelsiz Üniversite Ödülleri” kapsamında çeşitli başarılara imza atan Ege Üniversitesinde “II. Erişilebilir Ege Üniversitesi Sempozyumu” gerçekleştirdi. EÜ Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Konferans Salonunda yapılan ve engelsiz ödülü sahibi birimlerin yöneticilerinin çalışmaları ile ilgili sunumlar yaptığı sempozyuma; Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, üniversite senato üyeleri, akademisyenler, idari çalışanlar ve öğrenciler katıldı.

Sempozyumun açılışında Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın işaret dili ile yayınladığı mesaj katılımcılara izletildi. Mesajın yayınlanmasının ardından “Ege’de Engel Yok” ve “Sualtında Engel Yok” başlıklı kısa filmler gösterime sunuldu. Filmlere katkı veren Down Sendromlu bireyler Selin Turgut ve İpek Özdemir’e teşekkür belgeleri takdim edildi.

Ege Üniversitesindeki engelsizlik çalışmalarını sürdürülebilir hale getirmeyi hedeflediklerini dile getiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Bugün ikincisini düzenlediğimiz bu sempozyumda şu ana kadar yapmış olduğumuz ve YÖK tarafından da ödüle layık bulunan iyi uygulamaları paylaşmayı ve sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Tam akredite, öğrenci odaklı araştırma üniversitesi olarak; öncelik verdiğimiz konuların başında Erişilebilir Ege Üniversitesi yaratmak, öğrencilerimize engelsiz bir üniversite yaşamı sunmak geliyor. Engelli öğrencilere engelsiz bir eğitim ve öğretim ortamı sunmanın yanı sıra, sosyal kültürel faaliyetlere katılmalarınızı teşvik etmeyi, var olan potansiyellerini desteklemeyi, ilgi ve yeteneklerini keşfetmeyi sağlamayı çok önemsiyoruz” dedi.

Ödüllü birimlerin yöneticileri deneyimlerini paylaştı

“Mekânda Erişim, Sosyokültürel Erişim, Eğitimde Erişim” alanlarında turuncu, yeşil ve mavi bayrak ödülü alan EÜ Edebiyat Fakültesinin Dekanı Prof. Dr. Yusuf Ayönü “Fakültemizin fiziki şartlarını, engelli öğrencilerimiz için kolaylaştırıcı hale getirmeye çalıştık. Bu anlamda; izli yollar, Braille Alfabesiyle fakülte planları, dersliklerde tanımlama levhaları, acil panik butonları, asansördeki sesli uygulamalar ve her öğrencimizin engeli farklı olduğu için öğrencilerimizin dinlenebilecekleri, sonraki derslere hazırlanabilecekleri dinlenme odaları bunlara örnektir” dedi.

“Eğitim ve Sosyokültürel Faaliyetlerde Erişim” alanlarında ödüllü EÜ Fen Fakültesinin Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz “Son üç yıl içerisinde yapılan çalışmalar dâhilinde Fen Fakültesi, YÖK Engelsiz Üniversite Ödülleri kapsamında turuncu, mavi ve yeşil olmak üzere üç bayrak ödülünü almıştır. Dekanlık olarak, danışmanlarıyla birlikte özel öğrencilerimizin ihtiyaçları ve sorunlarının neler olduğu dinleyip, onlar için kolaylaştırıcı düzenlemeler yapmaya çalışıyor ve öğrencilerimizi Uluslararası Kariyer Etkinliklerine davet ediyoruz” dedi.

“Mekânlarımızı engelli öğrencilerimize uygun olarak düzenliyoruz”

“Mekânda ve Eğitimde Erişim” ödülü sahibi EÜ Sağlık Bilimleri Fakültesinin Dekanı Prof. Dr. Esin Çeber Turfan “Fakültemizin binasının yeni olması sebebiyle pek çok imkânımız vardı. İşaret ve bilgilendirme levhalarımız öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde bir arada. Merdivenlerin kullanımları öğrencilerimiz için çok uygun. Olası tehlikeleri önleyen birimlerimiz var. Mekanlarımızı öğrencilerimiz için düzenliyoruz ve düzenlemeye de devam edeceğiz. Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak mavi bayrak adaylığımız var bunun için emek veriyoruz” dedi.

“Mekânda Erişim” ödülünü alan EÜ Mühendislik Fakültesi’nin Dekanı Prof. Dr. Bahattin Tanyolaç “Fakülte olarak mimar eşliğinde dokuz bölümümüzdeki kullanım alanlarını tek tek inceleyerek eksiklerimizi belirledik. Görme engelli öğrenciler için pek çok kolaylaştırıcı uygulamalar yaptık. Braille Alfabesi ile ilgili kısımları ekledik, dersliklerimizin girişlerini, sıralarımızı düzenledik ve işaretler yerleştirdik” diye konuştu.

“Kapsayıcı eğitimi önemsiyoruz”

İşitme Engelli Öğrenciler ve Çoklu Engelli Öğrenciler için uyarlamalar alanında program nişanı alan Eğitim Fakültesinin Dekanı Prof. Dr. Osman Beytekin “Eğitim Fakültesi olarak kapsayıcı eğitimi önemsiyoruz. Tüm uygulamalarımızı öğrencilerimizin ihtiyaçları üzerine kurduk. Bizim yaptığımız uygulamaların, Eğitim Fakültesi olarak yetiştirdiğimiz genç öğretmenler tarafından Türk Eğitim Sistemi içerisinde kapsayıcı ve aktarıcı yeri olduğunun bilincindeyiz.  İşitme engelli olan öğrencilerin rahat bir şekilde derslere katılması için uygulamalar yaptık” diye konuştu.

Görme Engelli Öğrenciler için uyarlamalar alanında program nişanı alan EÜ İletişim Fakültesi’nin Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin “Biz İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencimiz Mert Kılıçkan’la ilgili yürüttüğümüz faaliyetlerinden dolayı bu nişanı aldık. Sınav yönetmeliğimiz bizim için çok önemliydi. Mert’in sınavlarını toplantı salonumuzda, bir araştırma görevlisi hocamızın eşliğiyle gerçekleştiriyoruz. Ayrıca sınavlara otuz dakikalık ek süre veriyoruz. Mert ve diğer engelli öğrencilerimizin sınavlarını eksiksiz bir şekilde yürütüyoruz. Sınavları Ege Üniversitesi Senatosunun engelli öğrencilerimiz için uyguladığı yönetmeliğe uyarak düzenliyoruz” diye konuştu.

Mekânda Erişim Ödülünü alan EÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Aysel Ildızlı “Öncelikle çalışmalarımıza binamızın girişinden başladık. Engelli ziyaretçilerimizin kolaylıkla binamıza girebilmeleri için rampa oluşturuldu. Ana girişlerin rahat ve kolay olabilmesi için kılavuz yol uygulamasına geçtik. Görme engelli ziyaretçilerimiz için çizgili yollar giriş bölümlerine konuşlandırıldı. Ayrıca engelli ziyaretçilerimize özel, zemin katımızda yer alan engelli tuvaletimize ve tuvalete ulaşım yollarına da özen gösterildi. Asansörlerimizde ses ve kabartmalı asansör uygulaması da başlatıldı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir