Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Egeli akademisyenlerden kadınların sağlık yolculuğunda sürekli bir rehber: EBEYE DANIŞ

EÜ Sağlık Bilimleri Fakültesinden “7/24 Online Ebelik Danışmanlık Hizmeti”

Egeli akademisyenlerden kadınların sağlık yolculuğunda sürekli bir rehber: EBEYE DANIŞ

Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neriman Soğukpınar’ın danışmanlığını  üstlendiği yürütücülüğünü ise Öğr. Simay Göksu Satun’un yaptığı  “Online Ebelik Danışmanlık Hizmetinin Kullanılma Durumu ve Hizmet Alan Bireylerin Memnuniyetlerinin Değerlendirilmesi” projesi, “TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destek Programı” kapsamında desteklenmeye uygun bulundu. Projede kadınların özel ihtiyaçlarına yönelik ebelik hizmetlerini çevrimiçi olarak sunan, uzman danışmanlık ve destek imkanı sağlayan “Ebeye Danış” web sitesi hayata geçirildi.

Proje hakkında bilgi veren Prof. Dr. Neriman Soğukpınar, “Projemizin temel amacı; üreme sağlığı konusunda danışmanlığa ihtiyaç duyan kadınların uzmanlık alanı kadın sağlığı olan ebelerden rahat ve güvenli bir şekilde iletişim kurmalarını sağlamak. Bu hizmet için talepte bulunan tüm kadınlara üreme sağlığı hizmeti sunuyoruz. Özellikle sağlık ve hastalık çizgisinin birbirine yaklaştığı gebelik sürecinde, doğum sonrası dönemde, emzirme döneminde ve daha birçok hassas zamanda kadınlara profesyonel danışmanlık hizmeti vermeyi amaçladık. Bu kapsamda da kadınların sağlıkla ilgili konularda destek arayışlarına yanıt veren inovatif bir adım olarak ‘Ebeye Danış’ isimli online ebelik danışmanlık hizmetini sunduk.  Bu yenilikçi platform, kadınların özel ihtiyaçlarına yönelik ebelik hizmetlerini çevrimiçi olarak sunarak, uzman danışmanlık ve destek imkânı sağlıyoruz” dedi.

“Kadınlara daha hızlı ve anında yardım etmeyi hedefliyoruz”

Hizmete sunulan sitenin sağlık sektörüne yeni bir bakış kazandırdığını ifaden Prof. Dr. Soğukpınar, “Kadınların sağlıkla ilgili endişelerini hafifletmek ve bilgiye erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen ‘Ebeye Danış’ sistemi, kadınların yanı sıra sağlık sektöründe de yeni bir bakış açısı sunarak, online platformlar aracılığıyla sağlık hizmetlerinin erişilebilirliğine vurgu yapıyor. Geleneksel danışmanlık hizmetlerine ek olarak, çevrimiçi platformumuzla kadınlara daha hızlı ve anında yardım etmeyi hedefliyoruz. Her kadının kendini güvende ve desteklenmiş hissetmesini istiyoruz. Sonuç olarak bu projede, kadınlara ülkemizde kurumsal olarak akredite ilk devlet üniversitesi olan Ege Üniversitesinin çatısı altında lisans mezunu danışman ebeler tarafından danışmanlık verilmektedir. Çalışma sonucunda hizmetten yararlanma durumu, 15-49 yaş grubu başvuran kadın sayısı, danışmanlık başlıkları ve kadınların bu hizmetten memnuniyet durumları değerlendirilecektir” diye konuştu.

Kurumsal olması açısından bir ilk olma özelliği taşıyor

Öğr. Simay Göksu Satun ise “Bu danışmanlık sistemi hizmetinden yararlanmak isteyen bireylerin öncelikle www.ebeyedanis.com web sayfasından online olarak randevu oluşturması gerekmektedir. Belirlenmiş olan randevu tarihinde kesinlikle etik ilkeler içerisinde, gizlilik ilkesine tam olarak uyarak bireysel görüşmeler şeklinde danışmanlık yapılmaktadır. Kurumsal olması açısından bir ilk olma özelliği taşıyan bu hizmet, kanıta dayalı ve güvenilir bir bilgi ile kadın sağlığını koruyucu ve güçlendirici nitelik taşımaktadır. Yapılan danışmanlık sırasında hizmet sınırları dışında tespit edilen sorunlarda kadın ebe tarafından ilgili uzmana yönlendirilmektedir” dedi.

7 gün 24 saat erişilebilir uygulama

Uygulamanın, kullanıcı dostu arayüzüyle, 7 gün 24 saat erişilebilirlik ve gizlilik politikasıyla dikkat çektiğini ifade eden Öğr. Simay Göksu Satun, “Kullanıcılar, istedikleri zaman platforma giriş yaparak anlık mesajlaşma veya video görüşmesi yoluyla ebe danışmanlarına ulaşabiliyor. Bu, kadınların rahatlıkla sorularını sormasına ve ihtiyaç duydukları rehberliği almasına imkan tanıyor. Ayrıca, ‘Ebeye Danış’ platformu, özel bir üyelik sistemiyle kişisel takip ve öneriler sunarak, kadınların sağlık yolculuğunda sürekli bir rehber olma misyonu taşıyor. Üyeler, haftalık veya aylık öneriler alarak, gebelik takibi, doğum sonrası bakım, bebek beslenmesi gibi konularda uzman rehberliği elde edebiliyor. Bu online ebelik danışmanlık hizmeti, kadınların sağlık ve iyilik hallerini desteklemek adına önemli bir adım olarak dikkat çekiyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir