Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

“Araştırma Üniversiteleri Toplantısı” YÖK Başkanı Özvar başkanlığında EÜ’de yapıldı

* YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar, “ ADEP kapsamında ilk defa 2022 yılında 100 milyon TL olarak aktarılan bütçe kaynağı, 2024 Bütçe Yılında,  400 milyon TL’ye çıkarılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

*Prof. Dr. Özvar, “YÖK Yürütme Kurulunun kararı ile bilimsel araştırma projelerinde burslu olarak görevlendirilen öğrencilere ödenecek aylık burs miktarı üst sınırı, tezli yüksek lisans öğrencileri için 6 bin TL’ye, doktora öğrencileri için 9 bin TL’ye çıkarılmıştır” dedi.

*Rektör Prof. Dr. Budak,  “YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’ın yükseköğretim tarihine çığır açan vizyoner açılımları doğrultusunda Tam Akredite, Öğrenci Odaklı, Araştırma Üniversitesi olarak daha güçlü bir Türkiye, daha güçlü bir yükseköğretim için gece gündüz canla başla çalışıyoruz” dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Araştırma Üniversiteleri Toplantısı, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar başkanlığında, Ege Üniversitesi (EÜ)  ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıya YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan,  Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın yanı sıra 20’si devlet, 3’ü vakıf olmak üzere 23 araştırma üniversitesinin rektörü katıldı.

YÖK olarak üniversitelerin uluslararası rekabet gücünü artırmayı hedeflediklerini dile getiren Prof. Dr. Erol Özvar, “Yükseköğretim Kurulu olarak, yükseköğretim sistemimizin lokomotifi olan araştırma üniversitelerimizin uluslararası alanda daha görünür olmalarını arzu ediyoruz. Üniversitelerimizin uluslararası sıralamalarda istikrarlı bir şekilde yükselmesinin yolu, her şeyden önce nitelikli araştırma yapmalarından ve yayın kalitelerini artırmalarından geçmektedir. Son yıllarda çeşitli uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından ilan edilen sıralamalarda özellikle araştırma üniversitelerimizin görünürlüklerinde olumlu gelişmeler yaşanmasına rağmen, üniversitelerimizin bu sıralamalardaki yerlerinin, hala gerçek durumlarını yansıtmadığını düşünüyorum. Bu konu ile ilgili hedeflerimizden birisi 2028 yılında dünya akademik başarı sıralamalarında ilk 500’deki üniversite sayımızı 10’a çıkarmaktır” dedi.

Destek bütçeleri ve burs miktarlarında artış

Araştırma Üniversiteleri Destek Programı (ADEP) kapsamında ayrılan bütçenin arttığını belirten Prof. Dr. Özvar, “ ADEP kapsamında ilk defa 2022 yılı Haziran ayında 20 Araştırma Üniversitesine Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 100 milyon TL bütçe aktarımı yapılmış; Araştırma Üniversiteleri Yıllık Performans Puanlarına göre bu bütçe dağılımı belirlenmişti. 2023 yılında ise aktarılan bütçe 250 milyon TL’ye yükseltilmişti.  2024 Bütçe Yılında ise ADEP kapsamında aktarılacak bütçe kaynağı 400 milyon TL’ye çıkarılmıştır. Bu konudaki takdirlerinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve özel destekleri için de Strateji ve Bütçe Başkanımız Sayın İbrahim Şenel’e teşekkür ediyorum. Ayrıca yürütme kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda yükseköğretim kurumlarında yürütülen bilimsel araştırma projelerinde burslu olarak görevlendirilen öğrencilere ödenecek aylık burs miktarı üst sınırının, tezli yüksek lisans öğrencileri için 2 bin 550 TL’den 6 bin TL’ye, doktora öğrencileri için de 3 bin 825 TL’den 9 bin TL’ye çıkarılmasına karar verilmiştir” dedi.

 Araştırma üniversiteleri arasına yeni üniversitelerin de katılacağını belirten Prof. Dr. Özvar, “Yakın bir zamanda araştırma üniversitesi olma potansiyeline sahip üniversitelerimizi de kamuoyu ile paylaşıp, kendilerini önümüzdeki 2 yıllık bir izleme sürecine alacağız. Bu 2 yılın sonunda ise, araştırma üniversitesi sayısı aynı kalmak kaydıyla, bu sisteme dahil edeceğimiz yeni üniversitelerimiz olacak” diye konuştu.

“Bizlere duyulan güvene layık olacağız”

Toplantıda konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Bugün bizim için, Ege Üniversitesi Ailesi için çok önemli bir gün.  Üniversitemizde Yükseköğretim Kurulu Başkanımızı ağırlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Araştırma Üniversiteleri Toplantımızı, Sayın Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar liderliğinde, Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirmekten, sizleri üniversitemizde ağırlamaktan büyük bir onur duyuyoruz. YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’ın yükseköğretim tarihine çığır açan vizyoner açılımları doğrultusunda Tam Akredite, Öğrenci Odaklı, Araştırma Üniversitesi olarak daha güçlü bir Türkiye, daha güçlü bir yükseköğretim için gece gündüz canla başla çalışıyoruz.  Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını Ay yıldızlı al bayrağımızın altında, bilginin ışığıyla hem ulusal hem de uluslararası düzeyde yüksek katma değerli akademik üretime öncülük ederek geçirme gayretindeyiz. Her zaman olduğu gibi bizlere duyduğunuz güvene layık olmaya çalışarak, gösterdiğiniz hedefler doğrultusunda Ege Üniversitesi olarak çalışmaya, üretmeye ülkemize ve bölgemize katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Toplantı kapsamında YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan da araştırma üniversitelerinin verilerinin paylaşıldığı bir sunum gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir