Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Öğrenciler bilim şenliğinde hem eğlendi hem öğrendi

 EÜ’de “Bilim ve Çocuk Şenliği’’ düzenlendi

Öğrenciler bilim şenliğinde hem eğlendi hem öğrendi

Demetnur Arslan – Rabia Güner

Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesinde Cumhuriyet’in 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında “Fen Fakültesi Bilim ve Çocuk Şenliği” düzenlendi. Ege Üniversitesi Anaokulu ve çevre illerden okulların öğrencilerinin yer aldığı programda fakülte bölümleri tarafından gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle öğrenciler keyifli anlar yaşadı. Etkinliğe; Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz, akademisyenler, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri,  okul öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.

Fen Fakültesi Konferans Salonunda programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Dekan Prof. Dr. Dinçer Ayaz,  “Cumhuriyet’in 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında Türkiye’de olduğu gibi Ege Üniversitesinde ve fakültemizde de etkinliklerimize devam ediyoruz. Bunlardan bir tanesi de bugün düzenlediğimiz Bilim ve Çocuk Şenliği. Bilim, bir toplumun itici gücüdür. Buradan hareketle geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza, gençlerimize bilimi tanıtmak, farkındalık yaratmak ve eğlendirirken bir yandan da merak uyandırmak istedik. Bu kapsamda fakültemizin yedi ayrı bölümünden çok ilginç deneyler ve atölye çalışmalarımız var. Çocuklarımızın buradan bir farkındalık kazanarak ayrılmasını istiyoruz. Çünkü Cumhuriyet’in devam edebilmesi ve daha ileriye taşınabilmesi için bilim çok önemlidir. Biz bilimle Cumhuriyet’i koruyabiliriz’’ dedi.

Konuşmaların ardından etkinliğe katılan öğrenciler, Fakülte Dekanlık Binası önünde Astronomi ve Uzay Bilimleri, Biyokimya, Biyoloji, Fizik, İstatistik, Kimya ve Matematik bölümlerince açılan stantları ziyaret ettiler. Öğrenciler bu stantlarda; Güneş Saati Yapımı, Görünmez Yazı, Işık ile Hareket, Köpüren Sabun Deneyi, Su Roketi Yapımı, Kağıt Helikopter Deneyi, Görsel Akıl Oyunları, Maya ile Fermantasyon gibi deneyleri gözlemleyerek hem eğlendiler hem de öğrendiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir