Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege Üniversitesi mezunlarıyla bağlarını koparmıyor

Mezunlar ile üniversite arasındaki iletişimi güçlendirmek ve devamlılığını sağlamak amacıyla kurulan Ege Üniversitesi Mezunlarla İlişkiler Ofisi, çeşitli etkinliklerle Egeli mezunların üniversite ile bağlarını kuvvetlendiriyor. Ofis, gerçekleştirdiği çalışmalar kapsamında mezunlar ile iş birliği yaparak onların akademik bilgilerini iş hayatına aktarabilmeleri, adaptasyon sağlayabilmeleri ve istihdam edilebilmeleri gibi konularda destek sağlıyor. Ayrıca yapılan etkinliklerle alanında uzman mezunlarımız öğrencilerle buluşturuluyor.

Mezunlarla İlişkiler Ofisinin, mezun öğrencilerle üniversite arasında bir köprü görevi üstlendiğini söyleyen Birim Sorumlusu Sercihan Kadıoğlu, “Sınıfta Mezun Var” etkinliklerinin pandemi döneminde çevrimiçi bir ortamda başladığını belirtti. Kadıoğlu, “ ‘Sınıfta Mezun Var’ etkinliklerimizle alanında uzman mezunlarımızı sınıflarımıza çeşitli uygulamalarla davet ettik. Pandemi döneminin sona ermesiyle bu etkinlikler yüz yüze olarak devam etmeye başladı. Bu etkinliklerimizin sayesinde öğrencilerimiz, mezunlarımıza kafalarına takılan soruları sorabiliyor ve geleceğe dair hedeflerini belirlemede aldıkları cevaplar kendilerine kılavuz olabiliyor” diye konuştu.

Fiziki ortamda mezun buluşmaları düzenlediklerini belirten Kadıoğlu, “ Bölüm/fakülte ve toplu şekilde mezun buluşmaları organize ediyoruz. En son geçtiğimiz Mayıs ayında MÖTBE’de büyük bir mezun buluşması gerçekleştirdik. Birçok ünlü konuk dahil olmak üzere bine yakın mezunumuzu ağırladık.  Ayrıca bu sene sıfır atık ilkesiyle geri dönüştürülmüş ipler kullanılarak bir sosyal sorumluluk projesi hazırladık. Egeli öğrencilerle ‘Mezun Şans Bilekliği’ yaptık. Mezun kartlarını almaya gelen tüm mezunlara bu bilekliklerden hediye ettik.  Bu bilekliklerin ‘Egeliden Egeliye’ bir hatıra olmasını istedik” dedi.

 “Mezunlarımız mezun kartlarını almayı unutmasınlar”

Her yıl yaklaşık bine yakın etkinlik düzenlediklerini söyleyen Kadıoğlu, “Amacımız, öğrencilerimizin bağlarını koparmadan üniversitemizden ayrılmaları. Mezunlarımız, personel ve öğrenciye uygulanan her türlü imkândan yararlanabiliyor, mezun kartları sayesinde üniversitemize rahatça girebiliyor, kütüphaneyi kullanabiliyor, sosyal tesislerimizden indirimli bir şekilde faydalanabiliyor. Mezun olan arkadaşlarımız bu avantajlardan yararlanabilmek adına mezun kartlarını almayı ve henüz mezun kartını almamış arkadaşlarına hatırlatma yapmayı unutmasınlar. Biz, yalnızca mezunlarımıza mezun kartı vermekle kalmıyor onlara gelen iş ilanlarını kriterlerine göre mail yoluyla iletiyoruz. Yapılacak etkinliklerden de haberdar olmaları için bilgilendiriyoruz” dedi. Ulusal Staj Programı ile koordineli şekilde çalıştıklarını ifade eden Kadıoğlu, “Ulusal Staj Programı kapsamında her yılın 3 ayı, 4 hafta olacak şekilde öğrenci çalıştırabiliyoruz. Öğrencilere platform üzerinden teklif gönderiyoruz ve kabul eden stajyerlerimiz gelip burada deneyim kazanıyorlar. Kariyer Kapısına başvuruda bulunan öğrencilerimiz, istedikleri illerde staj yapabiliyor. O nedenle kapımız Türkiye’nin her şehrinden gelecek öğrencilere açık. Son olarak öğrencilerimiz, mezunlarımız ve stajyer adaylarımız etkinliklerimizden haberdar olmak için ‘mezunege’ instagram sayfamızı takip edebilirler” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir