Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

 Egeli eczacılar törenle sağlık sektörüne uğurlandı

Ege Üniversitesinde 134 genç eczacı kep attı

 Egeli eczacılar törenle sağlık sektörüne uğurlandı

  Aslı Helvacı- Ayşe İrem Kihtir- Ceren Mintaş

Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesinde 2022-2023 Eğitim-Öğretim döneminde öğrenimlerini tamamlayan 134 mezun, Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde yapılan törenle sektöre uğurlandı.

Mezuniyet Törenine; EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Banu Yücel, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hande Gürer Orhan, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Nejat Emre Eczacıbaşı, İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, Aydın Eczacı Odası Başkanı Ecz. Sefa Karaarslan, Manisa Eczacı Odası Başkanı Ecz. Devrim Bali ve Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Mezunlar Derneği Başkanı Utku Özdemir, bölüm başkanları, akademisyenler, eczacılar, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törenin açılış konuşmasında Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın selamını katılımcılara ileten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Banu Yücel, “Eczacılık Fakültesi, kurulduğu günden itibaren değişen teknolojik sürece uygun, ilgili bilim disiplinindeki gereksinimlere bağlı olarak eğitim ve öğretim faaliyetlerini yürütüyor. 48 yıl önce başlayan bu yolculuk, değerli akademik ve idari personelimizin yoğun emek, özveri ve gayretleriyle devam ediyor. Fakültemiz, eczacılık alanında kamu ve özel sektörde çalışan ve bilim insanı olarak görev yapan çok sayıda eczacıyı ülkemize kazandırdı. Kaliteli ve sürekli güncellenen eğitim programı, öğrenci odaklı yaklaşımı ile başarısını ulusal ve uluslararası platformlarda kanıtladı. Bugün, deneyimli akademik kadrosuyla birlikte sürekli gelişen, tam akredite olmuş Eczacılık Fakültesi mezunları, ülkemizin sayılı araştırma üniversitelerinden biri olan Ege Üniversitesinden mezun olmanın gururunu yaşıyor” dedi.

“Meslek hayatınızda çözüm odaklı olun”

Mezun öğrencilere seslenen Prof. Dr. Yücel, “Meslek hayatınızda alanında uzman ve talep edilen bir eleman olmanızı, mezun olduğunuz üniversitenizin size kattığı eğitimlerin yanı sıra kendinize katacağınız yeni öz niteliklerin olması gerektiğini sizlere hatırlatmak istiyorum. Gelişen ve değişen teknolojiyi, bilgi süreçlerini yakından takip edebilen, meslek etiğini kullanmayı ve korumayı ilke edinmiş, çözüm odaklı ve analitik düşünme becerisine sahip bir anlayış ile global dinamikleri meslek yaşamınıza taşıyabilmeniz gerekiyor. Yolunuzun ve bahtınızın açık, yarınlarınızın hayallerinizden daha da güzel olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

“En iyi hizmeti vermeyi görev edinmelisiniz“

Mezun öğrencilere mesleki tavsiyelerde bulunan EÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hande Gürer Orhan, “Hayatınızdan sevgiyi ve saygıyı eksik etmeyin. İnsan, kalbinde sevgi olmazsa gittiği her yeri cehenneme, sevgi varsa da cennete çevirir. İnsanları, doğayı, hayvanları sevin. Kendisine saygısı olmayanın başkalarına da saygısı olmaz. Mesleğinizi icra ederken, sosyal hayatınızda insanlara saygıyla yaklaşıp, uzlaştırıcı olun. İnsanlara; kadın, erkek, çocuk, yaşlı, din, dil, ırk ve en önemlisi; statü ayrımı yapmadan sadece insan oldukları için saygı gösterin. İnsanlara hoşgörülü ve saygı ile yaklaşırken,  en iyi hizmeti vermeyi görev edinin. Ayakta ve hayatta kalanlar her zaman değişen koşullara ayak uydurabilenledir” dedi.

“Cesaretle kendi yolunuzu çizeceksiniz”

Mezun öğrencilere meslek hayatlarında başarılar dileyen Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Nejat Emre Eczacıbaşı, “Bugünün mezunları olarak sizlerden, geleceğin hikâyelerini yazmanızı diliyorum. Sorgulamaya ve gelecek senaryoları üzerine kafa yormaya ihtiyacımız olduğundan, deneyip, yanılarak yönünüzü bulabileceğiniz bir yolculuğa çıkacaksınız. Mevcutta kabul görmüş yöntemleri sorgulamak için, konfor alanınızın dışına çıkacaksınız. Üzerine düşünmenizi dilediğim konu, diplomasını aldığınız bu kadim meslekle birlikte birikiminizle hem bireysel hem kolektif amaçlara hizmet eden değerler yaratabilmenizdir. Belki de, içinde bulunduğumuz topluluklarla güçlü bağlar kurmak ve bu topluluklarda kendi yerimizi alarak, fayda sağlayabilmek şifanın kendisidir. Hepinizi tebrik ediyor, cesaretle kendi yolunuzu çizebileceğiniz mutlu bir yaşam diliyorum” diye konuştu.

“Kaliteli ve disiplinli eğitim aldık”

EÜ Eczacılık Fakültesi 2022-2023 dönem birincilerinden Satı Özkılıç,  “Beş yıl önce başladığımız kimi zaman zorlu, çoğu zaman keyifli eğitim serüvenimizi bugün burada sonlandırıyoruz. Eczacılık Fakültesinde ilk temennim kendimi geliştirmiş, insanlara fayda sağlayan, donanımlı bir eczacı olmaktı. Bu hedef için her zaman çok çalıştım. Bugün ise emeklerimin karşılığını alıp bu konumda olmaktan çok gururlu ve mutluyum. Bizler Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunları olarak hem teorik hem pratik anlamda çok kaliteli ve disiplinli bir eğitim aldık. Almış olduğunuz eğitim sayesinde sorumluluklarını göz ardı etmeyen, yeniliklere açık ve mesleğimize dair birer eczacı olacağımızı ümit ediyorum. Hepimizin mezuniyeti kutlu olsun” dedi.

 “Bilim ve aklın peşinden gideceğiz“

Dönemin diğer birinci mezunu Beyza Malak ise, “Beş yıl önce bu eğitim yolculuğuna başlarken, mezun olacağımız günün hayali ve heyecanıyla yola çıkmıştık, şimdi ise mezun oluyoruz. Üniversite hayatımız boyunca yaşamış olduğumuz iyi ve kötü tüm deneyimlerimiz bizi hayata hazırladı. İnanıyorum ki Eczacılık Fakültesinin sağlamış olduğu nitelikli eğitim ve geleceğe güvenle adım atabilmemiz için bize kazandırdığı bu tüm mesleki donanımlarla birlikte, bu fakültenin mezunları olarak kutsal eczacılık mesleğini en güzel şekilde yapacağız. Atatürk’ün manevi mirasım dediği bilimin ve aklın peşinden giden, toplumun sağlık bilincinin oluşturulmasına ve sağlığının korunmasına rol olabilen ve hastalara şifa olan eczacılar olmamızı diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından genç eczacılar kep atarak, mezuniyet coşkusunu doyasıya yaşadılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir