Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

 EÜ Sağlık Bilimleri Fakültesinde mezuniyet coşkusu

Ege Üniversitesi (EÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesinde 2022-2023 eğitim öğretim döneminde öğrenimlerini tamamlayan 167 ebe ve diyetisyen düzenlenen törenle sağlık sektörüne uğurlandı. Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde yapılan törene; EÜ Tıp Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı Cemil Gürgün, EÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, EÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Prof. Dr. Esin Çeber Turfan, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Rabia Ekti Genç, Prof. Dr. Birsen Karaca Saydam, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törende yaptığı açılış konuşmasında EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın selam ve sevgilerini ileten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Gürgün, “Bu gün hayatınızdaki en güzel, en özel günlerden birisidir. Ege Üniversitesine adım attığınız ilk günden bu yana uzun ve zorlu bir yolu başarıyla yürüdünüz ve sonuna geldiniz. Sizler; ülkemizin en güzel şehirlerinden olan İzmir’de, 68 yıllık köklü bir üniversite olan Ege Üniversitesinden mezun olma şansını yakalayan en genç meslektaşlarımızsınız. Bu özel ve anlamlı günde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Üniversitemiz, bilimsel araştırmada öncü, ulusal ve uluslararası alandaki paydaşları ile güçlü bir işbirliği ve iletişim ağı bulunan, öğrenci odaklı, yeşil, sürdürülebilir, erişilebilir ve yaşanabilir bir kampüse sahip, sosyal ve kültürel yaşama katkıda bulunan bir üniversite olup dünya üniversitesi olma vizyonuyla çalışmalarını sürdürmektedir. Bugün burada sizlerle birlikte Sağlık Bilimleri Fakültemizden 167 öğrencimizin mezun olmasını ve ülkemize çok değerli ebe ve diyetisyenlerimizi kazandırmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

“Halk sağlığının korunmasında büyük sorumluluklar üstleniyorlar”

Sağlık Bilimleri Fakültesi mezunlarının halk sağlığının korunması ve geliştirilmesinde de büyük sorumluluklar üstlendiğini söyleyen Prof. Dr. Gürgün, “Ebeler ve Diyetisyenler sağlık hizmeti sunumu ve sürdürülmesinde bir bütünün çok önemli ve vazgeçilmez bir parçasıdır. Ülkemizin ve bölgemizin referans hastanesi konumunda olan Ege Üniversitesi hastanemiz her iki bölümümüz için kapsamlı ve donanımlı bir uygulama ortamı oluşturmaktadır. Sağlık Bilimleri Fakültemizin Beslenme ve Diyetetik bölümü ile Ebelik bölümleri eğitim programları bu yıl ilk kez akredite olarak büyük bir başarıya imza atmışlardır. Emeği geçen tüm hocalarımızı ve idari personelimizi kutluyorum. Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ailesini böylesine önemli ve değerli bir konuma getiren yöneticilerimize, sizleri yetiştiren tüm öğretim üyelerimize, sizin gibi başarılı evlatları fakültemize kazandıran değerli ailelerinize minnettarlığımızı ve teşekkürlerimizi sunuyorum” diye konuştu.

Sağlık Bilimleri Fakültesinin ülkemize kazandırdığı yetkin diyetisyen ve  ebeleri meslek hayatlarına uğurlamak için bir arada olduklarını ifade eden Dekan Prof. Dr. Esin Çeber Turfan, ailelere seslenerek, “Dünyaya geldikleri andan itibaren üzerine titrediğiniz, büyük emeklerle, özenle yetiştirdiğiniz göz bebeğiniz evlatlarınızı birer sağlık çalışanı olarak görmek vakti geldi. Bugün bu mutlu tablonun arkasındaki en büyük destekçiler siz değerli ailelerimizsiniz. Evlatlarınız sizlerden aldıkları güç ile azim ve kararlılıkla çalışıp mezuniyet aşamasına eriştiler. Bugün mezun olan evlatlarımız ülkemizin dört bir yanından geldi ve hizmet için dört bir yanına dağılacaklar. Biliyoruz ki bundan sonra onların başarıları ile onur ve gurur duyacaksınız” diye konuştu.

Fakülte akademik ve idari çalışanlarına teşekkür eden Dekan Prof. Dr. Esin Çeber Turfan, “Kendi evlatlarınıza gösterdiğiniz sevgi ve inanç ile sevgili öğrencilerimizi desteklediniz, onlara verdiğimiz kaliteli eğitimin mutfağında siz vardınız; emeklerinize, yüreklerinize sağlık. Öğrencilerimizden oluşan bu şeref tablosunun en büyük mimarları sizlersiniz. Üniversitemize geldikleri günden beri bir cevher gibi işlediğiniz sevgili öğrencilerimizi; iş yaşamlarında ve sosyal yaşamlarında çeşitli başarılara imza atacak bireyler olarak yetiştirerek bugüne getirdiniz. Onlara sadece mesleklerinde yetkin hale gelecekleri bilgileri öğretmekle kalmadınız, aynı zamanda bir birey olarak sorumluluklarını, bir ekibin parçası olarak paylaşmayı ve dayanışmayı, bir üniversite mezunu olarak topluma karşı görev ve sorumluluklarını öğrettiniz. Genç arkadaşlarımızın bundan sonraki zaman içinde yapacakları başarılı çalışmalar sizleri de onurlandıracaktır. Çabalarınız için genç arkadaşlarımız ve velileri adına hepinize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“Ülkemize ve dünyaya karşı sorumluluğunuz var”

Mezunlara seslenen Dekan Prof. Dr. Esin Çeber Turfan, “Yıllardır devam ettirdiğiniz eğitim hayatınızın zorlu bir sürecini daha başarıyla tamamladınız. Arkanıza dönüp baktığınızda tüm zorluklara rağmen hepiniz bu süreçte önemli bir eğitimden geçtiğinizi göreceksiniz. Bugün her biriniz artık kendiniz ve ailelerinizin yanı sıra, ülkenize ve dünyaya karşı da sorumlu genç diyetisyenler ve ebelersiniz.  İnanıyoruz ki, yapacağınız işlerde size verdiğimiz çağdaş ve en üst düzey bilgilerle, kısa zamanda kariyer basamaklarını hızla tırmanacak ve önemli başarılar elde edeceksiniz.  Bizler sizi mesleki ve kültürel olarak donanımlı, değişime açık, ekip çalışmasını ve bilimsel düşünceyi yaşam biçimi olarak benimsemiş, etik değerlere sahip bireyler olarak yetiştirdik. Yolunuz ve bahtınız açık olsun. Yolunuzu aklın, vicdanın ve bilimin ışığı aydınlatsın. Atatürk ilkelerine bağlı, iyi bir evlat, iyi bir vatandaş, erdemli bir birey, başarılı ebe ve diyetisyen olacağınıza inancımızla, gönlünüz Ege’de kalsın” diye konuştu.

“Ege Üniversitesi mezunu olmanın ayrıcalığını yaşıyoruz”

Mezunlar adına konuşan Melissa Ağca ise, “Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi 2022-2023 Öğretim yılı mezuniyet törenine hepiniz hoşgeldiniz, şeref verdiniz.  Cumhuriyetimizin 100. Yılında bir Cumhuriyet kadını olarak bu sahnede birincilik konuşması yapmaktan onur ve gurur duyuyorum. Kendimizi sadece mesleki olarak değil kültürel, sanatsal, bilimsel ve sportif yönden gelişmemizi teşvik ederek bize Ege Plus ile ikinci bir diploma kazandıran, her yönden hayata sağlam hazırlayan üniversiteme çok teşekkür ediyorum.  Hocalarım ve arkadaşlarım sayesinde sosyal sorumluluk projesi ve akademik makale çalışması da gerçekleştirdim ve bu nedenle tam akredite, öğrenci odaklı,  araştırma üniversitesi olan Ege Üniversitesi mezunu olma ayrıcalığından dolayı da kendimi çok şanslı hissediyorum. Dört yıl önce büyük hayallerle çıktığımız bu zorlu ve bir o kadar da keyifli yolu bugün burada sonlandırıyoruz. Fakat hepimiz biliyoruz ki her veda yeni, güzel ve umut dolu başlangıçlara açılan bir kapıdır. Ege Üniversitesi’nin bize sağladığı nitelikli eğitim sayesinde, Türk ulusunun önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılapları ışığında, emin adımlarla ilerleyeceğimize gönülden inanıyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir