Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EGE ÜNİVERSİTESİ TÖBİR’DE MEZUNİYET HEYECANI

Türkçe öğrenen uluslararası gönül ve bilim elçileri mezun oldular

EGE ÜNİVERSİTESİ TÖBİR’DE MEZUNİYET HEYECANI

Ayşenur Yaman- Elanur Birinci- Ömer Yılmaz

Ege Üniversitesi (EÜ) Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü (TDAE) bünyesinde yer alan Türkçe Öğretim Birimi (TÖBİR)’de,  2022-2023 dönemi mezuniyet töreni gerçekleştirildi. EÜ Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Konferans Salonunda gerçekleşen mezuniyet törenine EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, TDAE Müdürü Prof. Dr. Nadim Macit, Enstitü Müdür Yardımcıları Prof. Dr. Alimcan İnayet ve Doç. Dr. Atıf Akgün, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Törenin açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Dil öğrenmek, bir toplumun kültürünü, gönül dünyasını çözümlemektir. Türkiye Türkçesi’ni öğrenmek de Türkiye’yi ve Türk insanını tanımaktır. Toplumların birbiriyle ilişkisinde dil çok önemli bir iletişim aracıdır. Günümüz dünyasında uluslararası dengeler değişmiş durumdadır. Türkiye bulunduğu coğrafyada adeta bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Biz  Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü bünyesindeki birimimizde bu dili daha bütünleştirici bir şekilde öğretmeye çalışıyoruz. Türkçe’nin zirve şahsiyeti Yunus Emre’nin ‘gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim’ dizelerinde işaret ettiği gibi öğrencilerimizin Türk kültürünü ve milletini sevmesini sağlayıp, kendi ülkelerinde gönül elçimiz olması temel gayemizdir” dedi.

“Huzurlu bir üniversitede kaliteli bir eğitim aldınız”

Ege Üniversitesi kapısının öğrencilerine her zaman açık olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ersan, “Biz, Türkçe Türkiye’de öğrenilir diyoruz ve eğer Türkiye’de öğrenilecekse, İzmir’de Ege Üniversitesi’nde öğrenilir diyoruz. Buradan memnuniyetle ayrılan siz değerli öğrencilerimizin de bu mesajı dünyaya iletmenizi isteriz. Size başarılar dilerim. Huzurlu bir üniversitede kaliteli bir eğitim aldınız, aydınlık bir gelecek sizlerin olsun” diye konuştu.

47 farklı ülkeden 413 öğrenci eğitim alıyor

EÜ TDAE Müdürü Prof. Dr. Nadim Macit ise  “Biz buraya ilk geldiğimizde 86 gibi bir öğrencimiz vardı ve şu anda 47 farklı ülkeden 413 öğrencimiz bulunuyor. Önümüzdeki zamanlarda öğrenci sayımızı artırmayı hedefliyoruz. Mezun olan her öğrencimizi tebrik ediyor ve başarılar diliyorum” dedi

Törende konuşan mezunlardan Gineli İssiaga Niagasso,  “Sizler sayesinde Türkçeyi iyi konuşan öğrenciler olduk. Bizi her sabah neşesi ile karşılayan, bilgisi ile bizleri besleyen, bize Türkiye’yi öğreten tüm hocalarımıza teşekkür ederiz. Bizim hem öğretmenimiz hem ailemiz oldular” sözleri ile tüm salona duygu dolu anlar yaşattı.

Öğrencilerin birbirinden renkli etkinlikleriyle zenginleşen törenin sunuculuğunu Tacikistan’dan Elina Alieva ve Srilanka’dan Rizkhan Rizwi üstlendi. Tataristanlı öğrenci İrandek Davletiarov, akordiyon icrası salonda ile Tatar rüzgarı estirdi. Brezilyalı Raque  De Oliveira ve Kazakistanlı Aruzhan Maktayeva’nın seslendirdiği türküler ve Türkçe pop şarkılar dinleyenlere keyif dolu anlar yaşattı. Sınıfların solo ve koro performansları oldu.

Öğrenciler mezuniyet belgelerini Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan ve Enstitü Müdürü Prof. Dr. Nadim Macit’in elinden aldı. Tören boyunca mezun sınıfların TÖBİR anılarından derledikleri klip gösterileri ilgiyle izlendi.  Ayrıca, törende  TÖBİR Öğretim Görevlisi Hasan Kağan Yayla’nın bağlamasıyla eşlik ettiği mezun Aktotı Muratkızı “Uzun İnce Bir Yoldayım” türküsünü seslendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir