Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Prof. Dr. Gültekin, “Toplumdaki tüm bireyler işaret dilini öğrenmeli”

  “Farkındayız Yanınızdayız”

Prof. Dr. Gültekin, “Toplumdaki tüm bireyler işaret dilini öğrenmeli”

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Engelsiz Ege Birimi ve Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEMM) işbirliği ile “Farkındayız, Yanınızdayız” projesi hayata geçirildi.  Ege Üniversitenin farklı birimlerinin bir araya gelerek hazırladığı sosyal sorumluluk projesi, işaret dilinde farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.

Projelenin amacını aktaran EÜ İletişim Fakültesi Dekanı ve Medya Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bilgehan Gültekin,  “Ülkemizdeki resmi kayıtlara göre farklı derecelerde işitme engeli olan çok vatandaşımız bulunmakta. Bu vatandaşlarımızın toplumsal ya da kişisel sorunlarına çözüm üretebilmek ancak iletişimle sağlanabilir. İşaret dili, sadece işitme kaybı olan ya da işitme engelli olan bireylerin kullanacağı bir dil değil, tüm bireylerin öğrenmesi gereken bir dildir. Birbirimizi anladığımızda toplumsal birliğimizi ve huzurumuzu sağlayabiliriz. Bu sebeple işaret dili alanında farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

Proje kapsamında, işitme engelinden kaynaklı iletişim sorunlarını çözmek ve işaret dili alanında toplumdaki her bireyde farkındalık oluşturmak için hazırlanan video klipte temel düzeyde günlük bilgiler aktarılıyor. Engelsiz Ege Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Pelin Piştav Akmeşe tarafından hazırlanan işaret dili kelimeleri, klipte yine aynı birimin personeli Soner Aslan ve Volkan Yüce tarafından sunuluyor. Koordinatörlüğü ve kurgusunu İletişim Fakültesi doktora öğrencisi Hülya Arslaner Hamarat’ın, kameramanlığını İletişim Fakültesi yüksek lisans öğrenci Tolga Geç’in yaptığı proje, Ege Üniversitesi youtube kanalında gösterime girdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir