Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Döner Sektörünün Geleceği İnovatif Makinelerde…

 Ege Üniversitesi Et İşleme Sistemleri Tasarımı (EİST) Araştırma Grubu ile İzmir Ticaret Odası iş birliğinde “Döner Üreticileri ile Döner Makinesi Üreticilerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri” toplantısı gerçekleştirildi. Döner üretimi yapan fabrikaların, zincir restoranların, döner makinesi üretimi gerçekleştiren sektör temsilcilerinin ve yazılım firmalarının bir araya geldiği toplantıda sektörün sorunları ve bu sorunların çözümleri tartışıldı. Toplantıda, Ege Üniversitesi akademisyenlerince TÜBİTAK ARDEB 1001 projesi kapsamında geliştirilen “Akıllı Pişirme Yönetim Sistemine Sahip Odun Ateşi Etkili Döner Makinesi” de sektöre tanıtıldı.

EİST Araştırma Grubu Koordinatörü Doç. Dr. Gülen Yıldız Turp, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Döner, ülkemiz topraklarından Dünyaya hediye ettiğimiz özel bir lezzettir. Her geçen gün çok sayıda ülkede üretim ve tüketim miktarları artan dönerin, geleneksel özelliklerinin korunarak güncel tekniklerle sağlıklı üretiminin gerçekleştirilmesi ve sonraki nesillere bu üretim teknikleriyle aktarılması önem arz etmektedir. Geleneksel döner üretimi, aslında odun ateşinde pişirme yöntemidir. Ancak bu yöntemde yoğun ısıya ve dumana maruz kalan ette kanserojenik bileşikler oluşabilmektedir. Dolayısıyla bu lezzetin devamlılığını güncel sağlıklı üretim teknikleriyle sağlamalıyız” diye konuştu.

Doç. Dr. Gülen Yıldız Turp, “Etkinlikte döner ve döner makinesi üreticileri, sektörde yenilikçi üretim sistemlerine ihtiyaç bulunduğunu dile getirdiler. Ayrıca kalifiye döner ustası bulmanın zorlaşması, üretim maliyetlerinin her geçen gün artması, dönerde standardizasyonun sağlanamaması, üretim fireleri gibi sorunlardan yola çıkılarak sektörde inovatif döner makinelerine ihtiyaç duyulduğu vurgulandı. Biz de, TÜBİTAK ARDEB 1001 projesi kapsamında geliştirdiğimiz Akıllı Pişirme Yönetim Sistemine Sahip Odun Ateşi Etkili Döner Makinesi ile ilgili sektör temsilcilerini bilgilendirerek fikir alışverişinde bulunduk. Katılımcılar, bu şekilde inovatif döner makinelerine sektörde ilginin büyük olacağını belirttiler” dedi.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Serdar Gökhan Arıkan ise,  “Sektör temsilcileri ile üniversitelerin bir araya gelmelerine İzmir Ticaret odası olarak çok önem veriyoruz. Farklı sektörlerin birlikte oluşturacağı sinerjiyi teknoloji ile buluşturarak sağlıklı üretim hedefinde neler yapılabileceğini değerlendirme imkânı yakalıyoruz. Yaşanan sorunlara nokta atışı analizler ile etkin ve hızlı çözüm yöntemleri oluşturulabileceğine inanıyoruz. Bununla birlikte sürdürülebilir ve dijital tarım uygulamalarının önemini her fırsatta dile getirerek bu konudaki projelere de destek veriyoruz” dedi.

Günümüz teknolojilerini kullanarak sağlıklı et ürünlerinin üretildiği sistemler geliştirmek amacı ile projeler yürüten ve yenilikçi döner makinesi patentine sahip olan Ege Üniversitesi Et İşleme Sistemleri Tasarımı araştırma grubunda; Doç. Dr. Gülen Yıldız Turp, Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Gürlek, Dr. Öğr. Üyesi Oğuz Gürses, Dr. Mert Şener, Gıda Yük. Müh. Berna Çapan Atakan ve Gıda Müh. Gamze Sel’in yanı sıra alanda eğitim gören lisansüstü öğrenciler yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir