Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege Üniversitesi dünyada ilk binde Türkiye’de yedinci

CWUR Dünyanın En İyi 2000 Üniversitesini açıkladı

Ege Üniversitesi dünyada ilk binde Türkiye’de yedinci

Yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Center for CWUR tarafından hazırlanan “Dünyanın En İyi 2000 Üniversitesi 2023 Sırlaması”nda Ege Üniversitesi, Türk üniversiteleri arasında 7’nci, dünya üniversiteleri içinde 892’nci sırada yer aldı. Toplam 20 bin 531 kurumun değerlendirildiği sıralamada EÜ, topladığı 70.8 puanla dünyada en iyi yüzde 4.6’lık dilimde yer alma başarısı gösterdi.

Ege Üniversitesinin her geçen gün dünya çapında adından söz ettirdiğini belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Dünyadaki üniversiteler, ulusal ve uluslararası çeşitli sıralama kuruluşları tarafından belirli performans göstergeleri ve metriklere dayalı olarak sıralanıyor. Saygın sıralama kuruluşu Center for World University Rankings tarafından hazırlanan Dünyanın En İyi 2000 Üniversitesi sıralamasının 2023 yılı sonuçlarına göre üniversitemiz, değerlendirmeye alınan, dünyada 20 bin 531 üniversite arasında en iyi ilk yüzde 4.6’lık dilimde yer alarak bir başarıya daha imzasını attı. Ege, dünya üniversiteleri arasında 892’nci sırada yer alırken ulusal sıralamada 7’nci oldu. Üniversitemizin adının küresel düzeyde anılması, en iyi üniversiteler arasında gösterilmesi bizleri mutlu ediyor. Nitelikli akademik kadrosu, gelişmiş fiziki altyapı imkânları ve teknolojik donanımlarıyla hem ulusal hem de uluslararası alanda öne çıkaran üniversitemiz, bir araştırma üniversitesi olarak uluslararasılaşma vizyonuna uygun şekilde çalışmalarına aralıksız devam edecek. Büyük bir özveri ile çalışan tüm akademik ve idari çalışanlarıma katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

CWUR, üniversitelerin değerlendirilmesinde eğitim kalitesini, mezun istihdamını, fakülte kalitesini ve araştırma performansını anketlere ve üniversite veri gönderimlerine dayanmadan değerlendiren tek akademik sıralama kuruluşu olması nedeniyle dünyanın küresel üniversiteleri arasındaki saygınlığını koruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir