Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

TEKNOFEST’te Ege Üniversitesi standına yoğun ilgi

İstanbul Atatürk Havalimanında kapılarını ziyaretçilerine açan dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te Ege Üniversitesi standı yoğun ilgi görüyor.  Teknoloji meraklılarının yoğun ilgisinin yanı sıra, özel ve kamu kurumlarının temsilcileri tarafından da ziyaret edilen Ege Üniversitesi standında katılımcılar, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldılar.  Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar da Ege Üniversitesi standını ziyaret ederek öğrencilerden projeleri hakkında detaylı bilgi aldı.

Ege Üniversitesi standına gösterilen yoğun ilgiden memnuniyet duyduklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi olarak öğrencilerimizle, hocalarımızla bu bir yıl içerisinde TEKNOFEST’e özel olarak hazırlandık. Hocalarımızla, Ar-Ge anlamında danışmanlık sistemi kurduk ve bu durum öğrencilerimizde büyük heyecan ve istek uyandırdı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve TÜBİTAK ile irtibatlı, farklı kategorilerde farklı öğrenci takımlarımızı oluşturarak onları buraya gönderdik. 20 takımımız finalde projelerini sergileme fırsatı buldu. Onlara maddi manevi desteğimizi sağladık. Seneye bu projelerimizi daha da geliştireceğiz” dedi.

Yurt dışında TEKNOFEST benzeri etkinliklere katılmak için hazırlıklar yapacaklarını söyleyen Prof. Dr. Budak, “Ege Üniversitesi öğrencilerimizi ve hocalarımızı coşkularından, heyecanlarından ve başarılarından dolayı tebrik ediyorum. Bilim çağının olduğu ortamda uluslararası ekonomik rekabet anlamında bayrağımızı daha ileri noktaya taşımak ve gelişmişlik adına bilime dört elle sarılmamız gerekiyor. Bu, sadece eğitim, öğretim, öğrenciler ya da hocaların değil aynı zamanda toplumun kültürel farkındalığı ve bilinci ile oluyor.  TEKNOFEST’te yaklaşık 1 milyon kişinin bulunduğu bu kalabalıkta, hava sanayinden tarıma, turizmden daha farklı pek çok  alanda yapılan bilimsel çalışmaları ve prototipleri incelemek ve başarı hikayelerini dinlemek mümkün. Bu başarı hikayeleri,  ülkemizin geleceği ve teminatı açısından çok önemli. Ülkemizin  yerli ve milli üretimini artırmayı hedefleyen  TEKNOFEST’te nitelikli çalışmaları ile yarışan Üniversitemiz takımları başta olmak üzere tüm ekiplere başarılar diliyorum” diye konuştu.

Ege Üniversitesi standında öğrencilerle bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, öğrencilerin final heyecanına ortak oldu. Prof. Dr. Budak, TEKNOFEST kapsamında özellikle savunma sanayine yönelik geliştirilen  yerli ve milli  insansız hava araçları Kızılelma ve Bayraktar TB3’ü inceledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir