Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Arama Kurtarma Uzmanlarından Egelilere “Temel Deprem Eğitimi”

Süleyman Ali Sönmez

Ege Üniversitesinde; Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7 ve Elbistan ilçesinde 7,6 büyüklüğünde meydana gelen depremlerin ardından afet bilinci eğitimleri hız kazandı. Deprem konusunda farkındalığın artmasının amaçlandığı eğitimler kapsamında Ege Üniversitesi (EÜ) Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü (TDAE) ev sahipliğinde “Temel Deprem Eğitimi” verildi.

Moderatörlüğünü EÜ TDAE Türk Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Karatay’ın yaptığı etkinlikte arama kurtarma uzmanları Levent Akyol ve Zehra Kabaca Tur konuşmacı olarak yer aldı.  TDAE Konferans Salonunda verilen eğitime Enstitü Müdürü Prof. Dr. Nadim Macit, Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Alimcan İnayet ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“Deprem öncesinde bireysel önlemler almalıyız”

Depremde alınacak bireysel önlemlerin en az yapı dayanıklığı kadar hayati olduğuna dikkat çeken Levent Akyol, “Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu hemen herkes tarafından bilinen bir durum. Bu bilginin halk nezdinde bir bilince dönüşmesi ise bizlerin en temel amacı. Zira yapısal yeterliliğin en üst düzeyde olduğu bir senaryoda dahi birey, afet anında neler yapacağını bilmediğinden ciddi kazalara sebep olabiliyor. Deprem gibi kuvvetli afetlere yakalanan bireyin afet anında, öncesinde ve sonrasında neler yapacağını önceden bilerek planlarını şekillendirmesi çok hayati olabiliyor. Söz konusu bilinç ve tedbirlerin ne derece etkili olduğunu Kahramanmaraş depreminde de gördüm” dedi.

“İlk 72 saat çok önemli”

Arama kurtarma çalışmalarında ilk 72 saatin önemine dikkat çeken Zehra Kabaca Tur, “Deprem anında yapılması gerekenlerin başında sakin olmak var. İlk olarak telaşla merdivenlere koşmak yerine sakin bir şekilde sallantının geçmesini beklemek gerekiyor. Binanın çökme durumunda ise arama-kurtarma çalışmalarında da dendiği gibi ilk 72 saat çok önemli. Enkaz altında kalma ihtimalinizde, sizleri kurtarmaya gelen ekiplere sesinizi duyurmanız gerekiyor. Bu durum için ise en basitinden bir düdüğü yanınızda bulundurmanız, söz konusu 72 saatte dayanıklılığınızı pekiştirecek hususları şimdiden öğrenerek hazırlanmanız gerekiyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir