Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ’de toplanan ayni yardımlar deprem bölgesine gönderilmeye devam ediyor

Türkiye’yi yasa boğan deprem felaketinin ardından İzmir Valiliği koordinasyonunda başlatılan ayni ve nakdi yardım kampanyasına Ege Üniversitesi ailesinin desteği büyüyor.

Cumhuriyet tarihinin en büyük doğal afetlerinden birini yaşayan ülkemizde, kalpler deprem bölgesinden gelecek kurtuluş haberleri için atarken, Ege Üniversitesinin bölgeye yardım seferberliği sürüyor. Depremin ilk saatlerinde Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın başkanlığında acil toplanan Ege Üniversitesi Senatosu, hiçbir öğrencinin mağdur olmaması için hem eğitim öğretime yönelik kararlar aldı hem de kan bağışının yanı sıra mensuplarına ayni ve nakdi yardım çağrısında bulundu. Ardından farklı branşlardan oluşan sağlık ekibi deprem bölgesine ulaşarak tedavi hizmeti sunmaya başladı. Çağrıya duyarsız kalmayan Ege Üniversitesi ailesi, kan merkezi ile yardım malzemeleri ile birlikte toplama merkezine akın etti.

Yardımsever Egelilerin el birliği ve dayanışma ruhu ile topladığı malzemeler Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ve gönüllüler tarafından tasnif edilerek tırlara yüklendi.  Kampanyayı bizzat yürüten Rektör Budak, “Ege Üniversitesi olarak tek yürek depremzedelerin yanındayız. Depremzedeler için başlattığımız ayni yardım kampanyasına üniversitemiz mensupları büyük bir seferberlik duygusuyla destek oluyorlar. Mensuplarımızın yardımlarını 50. Yıl Spor Salonunda bir araya getiriyoruz. Toplanan malzemeleri gönüllü çalışanlarımız ve öğrencilerimiz ile birlikte öncelikle tasnif ediyoruz. Gün içinde toplanan yardım malzemelerini koliler haline getirip, tırlara yükleyerek İzmir Valiliği ve AFAD koordinasyonunda deprem bölgesindeki illere gönderiyoruz. Öğrencilerimiz başta olmak üzere tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Yardımlar gelmeye devam ediyor. Bu yardımları etap etap devletimiz koordinesinde ihtiyaç duyan kentlere göndereceğiz. Güzide ailemizin iyi kalpli mensuplarına teşekkür ediyorum. Yaşadığımız bu büyük felaketti de el ele vererek, omuz omuza durarak, birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu ile atlatacağız. Aziz milletimiz birçok zorluğunu üstesinden geldi. Devlet millet el ele vererek bu zor günlerin de üstesinden gelecek” diye konuştu.

Bölgede ikamet eden öğrencilerle iletişim halinde olduklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Budak, öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak adına 7/24 hizmet veren ‘Canlı Destek Masası’ oluşturduklarını ve kayıt yenileme tarihlerini 17 Şubat’a kadar uzattıklarını belirtti. Rektör Budak, “Deprem bölgesinde ikamet eden öğrencilerimiz var. Öğrencilerimizle, aileleriyle iletişim halindeyiz. Hiçbir öğrencimizin mağdur olmaması için her türlü desteği veriyoruz. Depremin ruhsal etkileriyle baş etmek için öğrencilerimizin yanındayız. Afeti yaşayan öğrencilerimize Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan Psikolojik Danışmanlık Birimi tarafından gerekli desteği sağlayacağız” dedi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Sağlık Bakanlığımızın koordinasyonunda, 28 kişilik gönüllü sağlık çalışanımız afet bölgesindeler. İskenderun Devlet Hastanesi Acil Servisinde afetzede vatandaşlarımızın tedavilerini gerçekleştiriyorlar. Sahada olan arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyorum. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allahtan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir