Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege Üniversitesi, depremlerin yaralarını sarmak için tüm imkânlarını seferber ediyor

Egeli sağlık çalışanları İskenderun Devlet Hastanesinde afetzedelerin tedavisini gerçekleştiriyor

Ege Üniversitesi, depremlerin yaralarını sarmak için tüm imkânlarını seferber ediyor

Ege Üniversitesi, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve pek çok ili etkileyen depremlerin yaralarını sarmak için tüm imkânlarını seferber ediyor. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın başkanlığında olağanüstü toplanan Ege Üniversitesi Senatosu, üniversitenin tüm gücü seferber edilerek, depremden etkilenen bölgelerde yaşayan vatandaşlara her türlü desteğin verilmesine yönelik kararlar aldı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Yüreğimiz yanıyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük doğal felaketlerinden birini yaşıyoruz. Ege Üniversitesi ailesi olarak tüm gücümüzü deprem yaralarının sarılması için seferber ediyoruz. Devletimiz tüm kurumları sahada yoğun gayret gösteriyor. Tüm imkân ve olanakları ile bölgede hem arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor hem de depremzede vatandaşların tüm ihtiyaçlarını karşılamak için yoğun gayret gösteriyor. Bu noktada şunu belirtmek isterim ki Ege Üniversitesi ailesi tüm gücüyle devletinin emrinde, milletinin hizmetinde. Başta Valiliğimiz olmak üzere ilgili kurumlarımızla iletişim halindeyiz. İzmir depremini tecrübe eden bir üniversiteyiz. Bu deneyimimizi paylaşmak için senatomuz ile olağanüstü toplanarak gerekli çalışmalara vakit kaybetmeden başladık” diye konuştu.

 “Kan bağışı ve ayni yardım kampanyası başlattık”

Ege Üniversitesi ailesinin yekvücut olduğunu dile getiren Rektör Prof. Dr. Budak, “İzmir Valiliğimizin başlattığı kampanyaları desteklemek ve ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın yanında yer almak için ayni yardım kampanyası başlatılmasını kararlaştırdık. Personelimiz, paketinde ve kullanılmamış kışlık kıyafet, battaniye, içlik, eldiven, atkı, bere, uyku tulumu, kadın hijyen malzemesi, çocuk bezi, çadır, paketli su, gıda ve temizlik malzemeleri olmak üzere her türlü malzemeden oluşacak yardımlarını ulaştırmaya başladı. Tüm personelimiz büyük duyarlılık gösteriyor. Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesine deprem bölgesinden sevk edilecek yaralılar için tüm altyapımız hazır. Deprem bölgesine ulaştırılmak üzere Kızılay bünyesindeki kan merkezlerinin yanı sıra, üniversitemiz hastanesinde bulunan kan merkezimizde de kan bağışı kampanyası başlattık” diye konuştu.

“Depremi yaşayan öğrencilerimizle iletişim halindeyiz”

Üniversite bünyesinde yapılacak olan bilimsel etkinlik dışındaki tüm programların iki hafta süreyle iptal edildiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Budak, “Deprem bölgesinde ikamet eden öğrencilerimiz var. Öğrencilerimizle, aileleriyle iletişim halindeyiz. Hiçbir öğrencimizin mağdur olmaması için her türlü desteği veriyoruz. Depremin ruhsal etkileriyle baş etmek için öğrencilerimizin yanındayız. Afeti yaşayan öğrencilerimize Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan Psikolojik Danışmanlık Birimi tarafından gerekli desteği sağlayacağız” dedi.

“Farklı branşlardan 28 sağlık çalışanımız bölgede”

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Sağlık Bakanlığımızın koordinasyonunda, 28 kişilik gönüllü sağlık çalışanımızı afet bölgesine askeri uçakla uğurladık. İskenderun Devlet Hastanesi Acil Servisinde afetzede vatandaşlarımızın tedavilerini gerçekleştiriyorlar.  Farklı branşlardan hekim ve sağlık çalışanlarımız da yola çıkmak için hazırlar. El birliği ile bu felaketi de atlatacağız. Depremin yaralarını hep birlikte el ele, omuz omuza vererek saracağız. Sahada olan arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyorum. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allahtan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir