Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Rektör Prof. Dr. Budak “Ülkemizin iktisadi gelişimine ışık tutmaya çalışacağız”

100. Yılında İzmir İktisat Kongresi

Rektör Prof. Dr. Budak “Ülkemizin iktisadi gelişimine ışık tutmaya çalışacağız”

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile 100. yıl dönümü gerçekleştirilecek olan İzmir İktisat Kongresi, “Küresel Ekonomik Güç Olma Yolunda Türkiye Ekonomisi” ana temasıyla 17 Şubat’ta toplanacak. 100’ü aşkın oturumun düzenleneceği kongreye; 150’den fazla akademisyen, iş insanı, bürokrat, basın mensubu, sivil toplum kuruluşlarının ve sektörlerin temsilcileri konuşmacı olarak katılacak.

Ege Üniversitesinin, Türkiye Yüzyılı mottosu ile Cumhuriyetin yeni asrına yönelik düzenlenen ulusal etkinliklerde önemli rol üstlendiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Bölgenin ilk ülkemizin en köklü yükseköğretim kurumlarından birisi olarak, ekonomik bağımsızlığımızın tapu senedi niteliği taşıyan İzmir İktisat Kongresinin 100. yıl dönümü nedeniyle düzenlenecek programda güçlü bir şekilde yer alacağız.  Sunum, bildiri, video gibi içerikler hazırlayarak ülkemizin iktisadi gelişimine ışık tutmaya çalışacağız” dedi.

İzmir İktisat Kongresinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecinde kritik öneme sahip olduğunu söyleyen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “ İlk kongre, 1923 yılında, bin 135 temsilci ile toplanmış ve ülkemizin politik ve ekonomik bağımsızlığı adına önemli kararlar alınmıştır. İzmir, tarihsel olarak ticaret üzerinden dünya ile kuvvetli bağları olan, tarımsal ve sanayi üretimindeki dinamizmiyle öne çıkan bir liman kenti olduğu için kongrenin İzmir’de gerçekleşmesi tesadüf değildir. Millî mücadeleden askeri zaferle ayrılmış ülkemizin sembolü olan İzmir’de iktisadi zaferin de ilk tohumları atılmak istenmiştir. Millî mücadele ile başlayan uluslaşma sürecinde kongreyi düzenleyen irade, hem kendi ekonomi hedeflerini belirlemeyi hem de savaştan yeni çıkmış olan bir toplumun temsilcilerinin görüşlerini alarak ortak bir yol haritası belirlemeyi amaçlamıştır” diye konuştu.

Cumhuriyetin 100’üncü yılında kongrenin bir paydaşı olmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Prof. Dr. Budak, “ Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, düzenlenen ilk kongrede ‘Yeni Türkiye’mizi hak ettiği yere ulaştırabilmek için, mutlaka ekonomimize birinci derecede önem vermek zorundayız’ demiştir. Bugün de ülkemizin yeni yüzyılında önceliğimiz, ekonomimiz olmalıdır. İlk kongrede alınan kararlar, bağımsız ve milli bir ekonomi kurma ve serbest girişimcilerin devlet eliyle teşvikine dayalı bir perspektifi öne çıkarmaktadır. Bu kararların,  bugün, devletimizin uyguladığı yerli ve milli ekonomi politikasıyla son derece örtüştüğü görülmektedir. Unutulmamalıdır ki; tam bağımsızlık için milli egemenlik ve ekonomik egemenlik birlikte pekiştirilmelidir. Bu vesile ile Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında gerçekleştirilecek olan ve bu nedenle anlamı çok daha büyük olan İzmir İktisat Kongresinin kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir