Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Üretken akademisyen Prof. Dr. K. Arzum Erdem Gürsan’ın buluşu patent aldı

TÜBA Asli Üyesi Egeli bilim insanı Prof. Dr. K. Arzum Erdem Gürsan’dan ulusal bir patent daha…

Üretken akademisyen Prof. Dr. K. Arzum Erdem Gürsan’ın buluşu patent aldı

“TÜBİTAK BİDEB 2247-A Ulusal Lider Araştırmacılar Programı” kapsamında desteklenmeye hak kazanan Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi Analitik Kimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. K. Arzum Erdem Gürsan’ın  patent başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edildi.  Buluş kapsamında geliştirilen elektronik cihaz protein, virüs, nükleik asit gibi biyomoleküllerin algılanması ve miktarının belirlenmesini sağlıyor.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Prof. Dr. K. Arzum Erdem Gürsan ve ekibini makamında ağırlayarak çalışmaları hakkında bilgi aldı. Rektör Prof. Dr. Budak, “Üniversitemiz bünyesinde yer alan pek çok akademik birimde görev yapan yetkin araştırmacılarımız, bilim dünyasına önemli katkılar sunmaya devam ediyor. Sağlık Bilimleri alanında 2015 yılı TÜBİTAK Bilim Ödülü sahibi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. K. Arzum Erdem Gürsan hocamız, 2022 yılında TÜBİTAK Ulusal Lider Araştırmacılar Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan 31 araştırmacıdan biri oldu. Yine hocamız ve ekibinin geliştirdiği elektronik cihaz, ulusal patent almaya hak kazandı. Üniversitemiz, hem eğitim hem de Ar-Ge faaliyetlerinde kalitesi tescillenmiş bir kurumdur. Türkiye Patent Raporunun verilerine göre patent tescilleme oranı en yüksek üniversitelerden biriyiz. Hocalarımızın patent başvurularının tescillenmesi, üniversitemizin kalitesini görünür kılıyor. Prof. Dr. K. Arzum Erdem Gürsan hocamızı ve ekibini topluma fayda sağlayan projeler ürettikleri için tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

“Multidisipliner araştırmalarımıza devam ediyoruz”

TÜBİTAK Ulusal Lider Araştırmacılar Programı kapsamında seçilen 31 araştırmacıdan 5’inin sağlık bilimleri alanından olduğunu ve o araştırmacılardan biri olmanın gururunu yaşadığını ifade eden Prof. Dr. K. Arzum Erdem Gürsan, “Bu projede sağlık alanında yenilikçi biyosensör teknolojilerinin geliştirilmesine odaklandık. Başvurusunu gerçekleştirdiğimiz cihazımızın ulusal patent başvurusu 8 ay gibi kısa bir sürede tescillenmiştir. Bu buluş kapsamında  protein, virüs, nükleik asit gibi biyomoleküllerin algılanması ve miktarının  ölçülmesi için gerekli olan bir elektronik cihaz geliştirdik. Söz konusu cihaz benzerleri ile kıyaslandığında daha küçük ve daha hassas bir şekilde hedef analitin analizini mümkün kılmaktadır. Ayrıca, multidisipliner bir çalışma sonucunda ortaya çıkan ilk prototipin geliştirilmesine yönelik araştırmalara devam ediyoruz” dedi.

TÜBİTAK BİDEB 2247-A Ulusal Lider Araştırmacılar Programı desteği kapsamında ülkemize alanında uzman lisansüstü öğrencilerin yetiştirilmesine katkı sağlayan Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. K. Arzum Erdem Gürsan ve proje ekibi destekleri için Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’a teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir