Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuarından  “Dansta Çalışma Alanları Öğrenci Çalıştayı”

Ege Üniversitesi(EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuarı tarafından “Dansta Çalışma Alanları Öğrenci Çalıştayı” düzenlendi. EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öcal Özbilgin ve Türk Halk Oyunları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Füsun Aşkar’ın öncülüğünde düzenlenen çalıştay kapsamında “Gelenek İçinde Dans, Halk Danslarında Örgütsel Yapı, Halk Danslarında Disiplinlerarası Çalışmalar” gibi çeşitli başlıklarda çok sayıda oturum gerçekleştirildi. Etkinliğe, Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan Prof. Dr. Özbilgin, “Türk Halk Oyunları Bölümü olarak ‘Dansta Çalışma Alanları Öğrenci Çalıştayı’nı 2012’den beri gerçekleştiriyoruz. Daha öncesinde her öğrenci bitirme tezi hazırlıyordu. Ancak bizler, sadece yazılı kaynak üzerinden değerlendirme yapabiliyorduk. İçinde bulunduğumuz postmodern dünya içinde öğrencilerimizin sahip olduğu bilgiyi ve yeteneği ortaya koyması ve kendini anlatabilmesi son derece önemli bir unsur. Şu an dışarıda pek çok yetenekli dansçı var. Öğrencilerimiz, bu yetenekli dansçıların önüne ancak kendi zekâları, bilgileri ve kendilerini anlatabilme yetenekleri ile geçebilirler. Öğrencilerimizin dansta kendilerini anlatabilme yeteneklerini geliştirmelerini önemsiyoruz. Onun için bizler her sene olduğu gibi bu sene de öğrencilerimiz için güzel konular seçtik. Bu noktada önemli olan öğrencinin elinde bulunan bilginin sadece yazılı olması değil, öğrencinin bu bilgiyi anlatabilmesi, kendini ifade edebilmesi. Bu yıl öğrencilerimizin hazırladığı sunumlar aynı zamanda alt sınıflardaki öğrenciler için bir gösterge niteliğinde olacak.  Bu anlamda, verimli bir çalıştay olacağını düşünüyorum. Disiplinli ve nitelikli çalışmalar yürüten öğrencilerimizle gurur duyuyor, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

Araştırma kültürünüzü geliştirmeniz çok önemli”

Konuşmasında öğrencilere seslenen Konservatuar Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, “Sanat eğitimi alınırken ortamı anlatabilmek öğrenci için zorlayıcı olabiliyor. Bu araştırma kültürünün lisans döneminde oturması gerekiyor. Bu anlamda, yaptığımız bu çalıştay, konservatuarımız için çok kıymetli. Sanatı icra eden bir yanınız olduğu zaten aşikâr. Bunun için burada varız, yaşıyoruz. Bir yandan da bunu gelecek nesillere aktarabilmenin yolunu da öğrenmemiz lazım. Hocalarımız sizlere kıymetli bir önderlik yapıyor. Araştırma kültürünüzü geliştirmeniz ve çalışmalarınızı uluslararası boyutta aktarabiliyor olmanız çok önemli. Bu yıl, Cumhuriyetimizin 100.yılında çok önemli bir işin içerisindesiniz. Hocalarımızın da yoğun gayret göstererek çalıştığı çok özel bir gösteri hazırlıyorsunuz, hepinizi tebrik ediyorum” dedi.

Çalıştay boyunca “Gelenek İçinde Dans, Halk Danslarında Örgütsel Yapı, Halk Danslarında Disiplinlerarası Çalışmalar, Halk Danslarında Teknolojik Yaklaşımlar” başlıkları altında; Çamdibi ve Altındağ’da Yaşayan Makedon Göçmenlerinin Halk Oyunları Gelenekleri Arasındaki Farklılıklar, Kütahya İli Gezek Gelenekleri, Aksaray İli Halk Oyunları ve Geleneksel Giyim-Kuşamı, Efsanevi Miras: Bursa Kılıç-Kalkan Halk Oyunu, İzmir Altındağ Arnavut Göçmenlerinde Bir Gelenek: Temenna Alma, Torbalı’nın Pancar Mahallesinde Oynanan Selanik Göçmen Oyunları, Türk Halk Danslarında Kurumsallaşma: Sorunlar ve Etkenler,  Türk Halk Oyunları Sahnelemelerinde Teknik Rider Oluşumu, Sahne Sanatlarında Dijital Dekorun Kullanımı, Geleneksel Dansın Sahnedeki Anlatım Gücünün Brecht’in Dramaturgi Yaklaşımı Çerçevesinde İncelenmesi, Geleneksel Dans Sahnelemelerinde Karakter Yaratımı, Dansterapötik Psikanalizin Türk Halk Oyunları Bölümü İçin Önemi, Bir İletişim Modeli Olarak Dans  konularında sunumlar yapıldı.

Etkinlik sonunda, Prof. Dr. M. Öcal Özbilgin ve Doç. Dr. Füsun Aşkar, sunum yapan 4. Sınıf öğrencilerine belgelerini takdim etti. Çalıştay etkinliği katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir