Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

“Uygulamalı Klasik Gitar Cilalama Etkinliği”

 Beyza İndi, Kemal Kerem Serpen, Efe Ufuk Soylu

Ege Üniversitesi (EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı (DTMK) Çalgı Yapımı ve Onarımı Bölümü tarafından “Klasik Gitar Cila Uygulamaları” etkinliği düzenlendi.  DTMK Çalgı Yapımı ve Onarımı Bölümü atölyesinde gerçekleştirilen etkinliğin eğitmenliğini öğretim görevlileri Dr. Atakan Deligöz ve Ejder Pamukçu üstlendi.

Etkinlikte, Dr. Deligöz ve Pamukçu, klasik gitarın yapımında önemli bir aşama olan cilalama tekniğini uygulamalı olarak anlattı. Katılımcılara gitar cilalama aşamaları ile ilgili bilgi veren Dr. Deligöz ve Pamukçu, ahşap üzerine yaptıkları cila örneklerini paylaştılar.  Cilalama tekniğinin malzemeleri “Shellac” ve “Alkol” hakkında bilgi veren Dr. Deligöz, “Cilalama işleminde temel malzeme olarak shellac ve alkol kullanıyoruz. Uzak Doğu’da yetişen böceğin salgısı olan shellac, cilalama dışında birçok sektörde kullanılıyor. Shellac, 96 derece ve üzeri alkolle eritildikten sonra cila sıvısı elde edilmiş oluyor ve bu sıvıyı cilalamada kullanabiliyoruz” diye konuştu.

Katılımcıların kendi cila uygulaması yapma fırsatı buldukları etkinliğin sonunda Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta ve Müdür Yardımcısı Dr. Ali Maruf Alaskan, Öğr. Gör. Ejder Pamukçu ve Öğr. Gör. Dr. Atakan Deligöz’a teşekkür belgelerini takdim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir