Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ’de “Bilinçli Tüketici İnşası ve Tüketim Okuryazarı Kadın Paneli”

Hayrettin Giray Salgın-Sude Muhtaroğlu

Zilan Penbegül

Ege Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKAM) ve Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından “Bilinçli Tüketici İnşası ve Tüketim Okuryazarı Kadın” paneli düzenlendi. EÜ Tıp Fakültesi Muhittin Erel Amfisinde gerçekleşen panele EKAM Müdürü Prof. Dr. Şerife Çağın, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Şerife Çağın, “Panelin odağına her ne kadar kadını oturtsak da aslında cinsiyet fark etmeksizin tüm insanları ilgilendiren bir konudan bahsedeceğiz. Yine de aile içerisindeki rolü, rol model oluşu, ebeveyn oluşu, çocuk yetiştirme kimliği nedeniyle tüketim kararlarında kadının önemli bir noktada olduğunu düşünüyoruz. Öyle bir dünya içerisindeyiz ki, insan artık tüketimin öznesi olmaktan nesnesi olmaya doğru evriliyor. Adeta mutlu olmak için ya da sadece var olduğumuzu ispat etmek için tüketiyoruz, satın alıyoruz. Bildiri başlıklarından anlaşılacağı üzere hocalarımız okuryazarlığı farklı anlamlarda kullanacaklar. Gıda okuryazarlığı, reklam okuryazarlığı, çevre okuryazarlığı ve sürdürülebilirlik okuryazarlığı. Aslında biraz düşününce bu başlıklar modern insanın önemli sorunları gibi durmaktadır. Bizim günlük hayatta sürekli yaşadığımız sorunlar ancak böyle başlıklar halinde karşımıza çıkınca bir farkındalık kazanıyor ve durup düşünme gereği duyuyoruz.” dedi

Panelde Doç Dr. Serpil Ünal Kestane, “Gıda Okuryazarlığı”, Prof. Dr. Emet Gürel ve Araş. Gör. Azra Nazlı “Reklam Okuryazarlığı”, Dr. Öğr. Üyesi Asiye Ayben Çelik “Çevre Okuryazarlığı” ve Prof. Dr. Canan Madran ise “Sürdürülebilirlik Okuryazarlığı” konularında sunum gerçekleştirdi.

“Sağlıklı beslenmek önemli”

Sunumunda gıda okuryazarlığının önemine değinen Doç. Dr. Serpil Ünal Kestane, “Toplumların sürdürülebilirliği ancak ve ancak sağlıklı ve esenlikli bireylerle mümkündür. Sağlık ve esenlik demek ise doğru beslenebilmekle, vücudumuza doğru gıdayı alabilmektir. Bu yüzden de ne yediğimizin farkında olmak gerek diye düşünüyorum” dedi.

“Çevre Okuryazarlığı” başlıklı sunumunda Dr. Öğr. Üyesi Asiye Ayben Çelik, “Yeryüzünde yaşayan ve bu gezegenin kaynaklarını ortaklaşa kullanan; din, dil, ırk fark etmeksizin gezegen vatandaşıdır ve bu bağla birbirimize bağlıyız, bir sorumluluk taşıyoruz” dedi.

“Bilinçli tüketici olunmalı”

Araş. Gör. Azra Nazlı, “Reklam Okuryazarlığı” başlıklı sunumunda reklamların tüketici üzerindeki etkilerinden bahsetti. Araş. Gör. Nazlı,  “Reklamlar bir marka, bir kurum tarafından tüketiciye mesaj vermektedir. Mesajların amacı, tüketiciyi satın alma kararına yönlendirmektir. Bir reklam sürdürülebilir olsa da kendi markasının itibarını artırmayı hedefler. Reklam okuryazarlığı tüketicilerin markalar karşısında savunmasız kalmasını önlemeyi amaçlar” dedi.

“Sürdürülebilirlik Okuryazarlığı” sunumunda Prof. Dr. Madran karbon ayak izinin azaltılması gerektiğine vurgu yaparak, “Karbon ayak izimizi azaltmak için yapmamız gerekenleri sıralayacak olursak; kişisel araçlar yerine toplu taşıma kullanmak, birden fazla kişiyle seyahat etmek, lojistik sürücünde oluşan kirliliği engellemek için yerli ürünler kullanmak, evlerimizde enerji tasarrufu sağlamak, online alışverişlerde sipariş vermeden önce iki kez düşünmek, ihtiyacımız kadar yiyecek satın alıp gıda israfından kaçınmak, geri dönüşümü desteklemek ve kaynağından kullanımı azaltmak önem arz ediyor” dedi.

Panel sonunda Prof. Dr. Çağın, konuşmacılara katılımlarından dolayı “Teşekkür Belgesi” verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir