Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege Üniversitesi, Cumhuriyetin 99. yılını coşkuyla kutlayacak!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. yıl dönümü Ege Üniversitesinde (EÜ) “Cumhuriyet ve Atatürk Günleri” kapsamında düzenlenen bir dizi etkinlik ile kutlanacak. Kutlamalar, EÜ Rektörlüğü tarafından 28 Ekim Cuma günü, saat 08.30’da gerçekleştirilecek olan geleneksel çelenk sunma töreni ile başlayacak. EÜ Kapalı Spor Salonu önünde düzenlenecek törene EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, üniversite üst yönetimi, senato üyeleri, akademik ve idari çalışanlar ile öğrenciler katılacak.

Çelenk sunma töreninin ardından EÜ Rektörlüğü tarafından düzenlenen “100. Yılında Milli Mücadele’de Batı Anadolu ve İzmir Sempozyumu”,  Fen Fakültesi Konferans Salonunda saat 09.00’da başlayacak. Sempozyumun açılış konuşmalarını;  Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Fatih Andı ve Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker yapacak. Etkinliğin açılış konferansında ise İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cezmi Eraslan tarafından “Hürriyet ve İstiklal Fikrinin Zaferi Olarak Milli Mücadele” konulu sunum yapılacak.

Sempozyum, 5 oturumla devam edecek. EÜ Fen Fakültesi Konferans Salonu’nda “İzmir’in İşgali ve İşgalin Yayılması” oturumu 28 Ekim’de yapılacak. Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. Nuri Bilgin Konferans Salonunda ise aynı gün “İşgal Günlerinde Batı Anadolu Şehirleri”, “Kaynakların İzini Sürmek” oturumları gerçekleştirilecek. 29 Ekim Cumartesi tarihinde ise “Büyük Zafer ve Sonrası” ile “Batı Cephesinden Portreler” başlıklı oturumlar yine Prof. Dr. Nuri Bilge Konferans Salonu’nda dinleyicilere açık olacak.

Etkinlik, “Konferans Değerlendirme Oturumu”nun yapılmasının ardından sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir