Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Ege Üniversitesini ziyaret etti

Bir dizi ziyaret ve program kapsamında İzmir’e gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Ege Üniversitesini ziyaret etti. Bakan Kirişçi’ye İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil ve bakanlık bürokratları eşlik etti. Bakan Prof. Dr. Vahit Kirişçi’yi, Ege Üniversitesi Rektörlüğü bahçesinde EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, EÜ Üst Yönetimi ve akademisyenler karşıladı.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ı makamında ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, daha sonra Senato Salonunda Ziraat Fakültesi akademisyenleri ile bir araya geldi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Budak, Ege Üniversitesinde yapılan akademik ve bilimsel çalışmalar ile tarım alanında sürdürülen projeler hakkında bilgiler verdi.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Bakanlığımızın öncelikli alanlarında yürütmekte olduğu projelerin sunumu Ziraat Fakültemiz tarafından gerçekleştirildi. Tarım konusunda her anlamda bakanlığımızın beklentilerini karşılamaya hazır olduğumuzu, bölgemizde ve uluslararası arenada tarım projelerimiz ile adeta Tarım Bakanlığı’nın mutfağı gibi Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü ile iş birliği halinde her zaman çalışmaya hazır olduğumuzu ifade etmek isterim” dedi.

Bakan Prof. Dr. Kirişçi, Rektör Budak’ı tebrik etti

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, “Ziraatçı bir rektör olan arkadaşım, dostum rektör beyin ciddi bir tecrübesi var. Ziraatçı bir rektör olarak verimli işler gerçekleştiriyor. Öncelikle Azerbaycan ile yürütülen ikili diploma programı dolayısıyla sizleri tebrik ediyorum. Ayrıca Ege Üniversitesi’nin Azerbaycan Tarım Bakanlığı’ndaki ziraat mühendisi boşluğunu görerek ortaya koyduğu vizyon dolayısıyla hem tebrik hem teşekkür ediyorum” dedi.

Rektör Budak ise “ Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit Kirişçi üniversitemizde ağırlamaktan onur duyduk. Ülkemizin 4’üncü sırada kurulan üniversitesi olan Ege Üniversitesi; sosyal bilimlerden temel bilimlere, spor ve eğitim bilimlerinden, ziraat, sağlık ve mühendislik bilimlerine geniş bir disiplin yelpazesine sahip akademik birimleri ile eğitim öğretim, araştırma geliştirme, faaliyetlerini sürdürüyor. Son dönemde üniversite olarak hem ulusal hem de küresel düzeyde önemli başarılara imza attık. Ülkemizde, Yükseköğretim Kalite Kurulunun kurumsal akreditasyon programı kapsamında 5 yıllık tam akreditasyon alan ilk üniversite olduk. Üniversitemiz, TÜBİTAK tarafından bilimsel proje kabul oranlarında birinci sırada yer alıyor. Ayrıca üniversitemiz, dünya çapında önemli sıralama kuruluşlarının listelerinde ulusal bazda ilk sıralarda yer alırken dünya ölçeğinde ise her geçen gün başarı ivmesini yükseltiyor. Türkiye’deki 200’den fazla üniversite arasında üniversitemiz, 20 araştırma üniversitesinden birisi oldu. Şeffaf ve erişilebilir yönetim anlayışımız, öğrenci odaklı uygulamalarımızla üniversitemizde oluşturduğumuz huzurlu ve güvenli kampüs ortamımız, Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması raporunda öğrencilerden tam not alarak A Plus düzeyinde yer aldı” diye konuştu.

“Türk yükseköğrenimine örnek projeler gerçekleştiriyoruz”

Türk yükseköğreniminde ilk olma özelliği taşıyan ve örnek teşkil eden Ege Üniversitesi ile Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi arasındaki “Çift Diploma Programı” ile ilgili bilgi veren Rektör Budak, “Ege Bölgesi’nin ilk, ülkemizin ise dördüncü üniversitesi olarak 1955 yılında eğitim-öğretime başlayan Ege Üniversitesinin kurulan ilk iki fakültesinden biri olan Ziraat Fakültemiz akademisyenleri üniversite sektör iş birliğine örnek olan projeler hazırlıyorlar. Bunlardan birisi de Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz çift diploma programımız. Ege Üniversitesi ile Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi arasında gerçekleştirilen program kapsamında; Bitki Koruma, Tarla Bitkileri, Tarım Ekonomisi, Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği alanlarında her bir program için öğrenciler, öğrenimlerinin 3 yılını Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesinde; 1 yılını ise Ege Üniversitesinde sürdürüyor. Süreci başarıyla tamamlayan öğrenciler, çift diploma alma imkânına sahip oluyor. Bu program gerek ülkemiz üniversiteleri gerekse Türk Cumhuriyetlerindeki diğer üniversiteler için örnek bir model oluşturuyor. Bu programı geliştirerek sürdürüyoruz. Şimdi eğitim öğretimin yanı sıra altyapımızı da paylaşmaya başlıyoruz. Özellikle Ar-Ge ve proje çalışmalarını desteklemek amacıyla Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi laboratuvar alt yapısının geliştirilmesi ve temel eğitimlerin verilmesi için Laboratuvar Altyapı Modeli uygulamasını hayata geçiriyoruz. Çift diploma programımızın her iki üniversite açısından katma değer oluşturacak. Sayın Bakanımıza üniversitemize gösterdikleri yakın ilgi dolayısıyla şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir