Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Egeli başarılı akademisyenden omurilik alanında önemli eser   

Prof. Dr. Şengül’den bilim dünyasına bir rehber eser daha…

 Ege Üniversitesi (EÜ) Sağlık Bilimleri Enstitüsü Sinirbilim Anabilim Dalı Başkanı ve Tıp Fakültesi (EÜTF) Anatomi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Gülgün Şengül’ün kaleme aldığı “The Mammalian Spinal Cord” isimli kitap, dünyanın önden gelen yayınevlerinden Elsevier tarafından yayımlandı.

Omurilik alanında çok sayıda uluslararası bilimsel makaleleri, kitap ve kitap bölümleri, TÜBİTAK ve Avrupa Birliği projeleri bulunan Prof. Dr. Gülgün Şengül’ün   “The Mammalian Spinal Cord” isimli referans kitabı literatürdeki yerini aldı.  Prof. Dr. Şengül’ü makamında ağırlayarak tebrik eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz akademisyenleri, kaleme aldıkları eserlerle alanlarına rehber nitelikte kaynaklar kazandırmaya devam ediyor. Prof. Dr. Gülgün Şengül hocamızın “The Mammalian Spinal Cord” adlı eseri de bu nitelikte bir kitap. Kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

“Bilim dünyası için referans olan kitap 21 bölümden oluşuyor”

Omurilik alanında daha önce de çeşitli yayımlar kaleme aldığını söyleyen Prof. Dr. Gülgün Şengül, “Dünyanın ilk maymun ve insan omurilik atlaslarını 2013 yılında Elsevier tarafından yayımlanan kitabımla bilim dünyasına sunmuştum. ‘The Mammalian Spinal Cord’ isimli kitabım ile deney hayvanları ve insan omurilik atlaslarını da içeren 21 bölüm bulunuyor. Çalışmalarıma Avustralya’da Neuroscience Research Australia’da bulunan dünyanın önde gelen nöroanatomistlerinden Prof. George Paxinos ve Prof. Charles Watson ile 2008 yılından bu yana devam ediyorum” diye konuştu.

“Ulusal ve uluslararası kuruluşlarda önemli görevler yürütüyor”

Çok sayıda uluslararası bilimsel makaleleri, kitap ve kitap bölümleri bulunan Prof. Dr. Şengül, TÜBİTAK ile Avrupa Birliği projelerinde de yer alıyor. Şengül’ün, ayrıca İsveç Karolinska Enstitüsü ve Çin Shanghai Tonji Üniversitesi ile bilimsel çalışmaları ve işbirlikleri bulunuyor.  Prof. Dr. Şengül halen International Brain Research Organization (IBRO), Federation of Neuroscience Societies (FENS), International Federation of Associations of Anatomists (IFAA)  uluslarası kuruluşlarının yönetim kuruluğu üyeliği ve Türkiye Beyin Araştırmaları ve Sinirbilimleri Derneği (TÜBAS) Başkan Yardımcısı görevlerini de yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir