Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ, Özbek Üniversiteleri ile iş birliği ağını genişletiyor

Ege Üniversitesi, Türk Dünyasına yönelik akademik açılımını sürdürüyor

 EÜ, Özbek Üniversiteleri ile iş birliği ağını genişletiyor

Ege Üniversitesi, uluslararasılaşma misyonu kapsamında Türk Cumhuriyetleri ile iş birliği ağını genişletmeye devam ediyor. Son olarak Türkiye’den 56, Özbekistan’dan 33 rektörün katılımıyla gerçekleşen “Türk-Özbek Teknik Yükseköğretim Kurumları Forumu”na ev sahipliği yapan EÜ, Özbekistan üniversiteleri ile iş birliklerine yenilerini ekliyor. Bu kapsamda EÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Selami Fedakâr, Özbekistan’a giderek Ürgenç, Hive ve Taşkent şehirlerine bulunan üniversitelerle araştırma ve ikili işbirliği protokolleri yapmak üzere temaslarda bulundu.

Prof. Dr. Selami Fedakâr’ı makamında ağırlayan ve Özbekistan’da gerçekleştirdiği temaslarla ilgili bilgi alan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Özbekistan ile ülkemiz arasında artan ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkiler kapsamında, her iki ülkenin üniversiteleri arasındaki eğitim ve araştırma konularındaki ikili ilişkiler bilimsel anlamda yeni imkânlar sağlıyor. Bu kapsamda, üniversitemiz ev sahipliğinde İzmir’de gerçekleşen ‘Türk-Özbek Teknik Yükseköğretim Kurumları Forumu’ iki ülke üniversiteleri arasındaki ikili iş birliklerinin gelişmesi için oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesini sağladı. Akademik birimlerimizin Özbekistan’ın farklı üniversiteleri ile kendi alanlarına yönelik yaptıkları protokoller bulunuyor. Fakültelerimiz bu kapsamda üzerlerine düşen çalışmaları sürdürüyorlar. Edebiyat Fakültemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selami Fedakâr hocamız da Özbekistan’a giderek buradaki iş birliklerimizi güçlendirmek adına görüşmeler gerçekleştirdi. Hocamıza teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Uluslararası tanınır bir araştırma üniversitesi olarak başta Türk Dünyası olmak üzere Avrupa’dan Asya’ya, Afrika’dan Amerika’ya tüm kıtalardan farklı ülkelerin üniversiteleri ile iş birliği ağımızı genişleterek akademik açılımımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Mevcut iş birliği süreçleri değerlendirildi

Özbekistan’ın, Orta Asya’nın merkezi konumunda olan ve son yıllarda siyasi, ekonomik ve sosyal anlamda başarılara imza atan bir ülke olduğunu söyleyen Prof. Dr. Selami Fedakâr, “Özbekistan’a yaptığımız seyahat sırasında Ürgenç, Hive ve Taşkent şehirlerine bulunan üniversitelerle araştırma ve ikili iş birliği protokolleri ile ilgili temaslarda bulunduk. Bu çerçevede, daha önce üniversitemizle ikili iş birliği protokolleri bulunan Ürgenç Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Behram Abdullayev ve Taşkent Devlet Transport Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adil Abdurrahmanov ile akademik süreçler hakkında yaptığımız yüz yüze görüşmeler her iki üniversite adına oldukça başarılı geçti. Bu üniversitelerin yanı sıra Özbekistan’ın en köklü üniversitelerinden olan, Taşkent’teki Mirzo Ulugbek Özbekistan Millî Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Raima Shirinova ile bir araya gelerek ortak araştırma alanları ve ikili iş birliği konularında görüşmeler yaptık” dedi.

Yeni iş birlikleri için adımlar atıldı

Temasların oldukça olumlu geçtiğini belirten Prof. Dr. Fedakâr, “Üniversitemiz ile daha önce ikili iş birliği anlaşması bulunmayan bazı yükseköğretim kurumlarıyla görüşmeler yaparak protokoller gerçekleştirdik. Bu kapsamda; Özbekistan Devlet Sanat ve Medeniyet Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. İbrahim Yuldaşev, Taşkent Nizami Pedagoji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nargiz Rahmankulova, Özbekistan Bilimler Akademisi Alişir Nevayi Edebiyat Müzesi Müdürü Prof. Dr. Cabbar İşankul ve Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Shuhrat Sirojiddinov ile yaptığımız görüşmeler neticesinde yeni iş birlikleri ile ilgili adımlar atıldı” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir