Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Rektör Budak, “En fazla öğrenci değişimini gerçekleştiren üniversiteyiz”

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından öğrencilere yeni beceriler kazandırılması, onların kişisel gelişimlerinin güçlendirilmesi ve istihdam olanaklarının artırılması amacıyla yürütülen “Erasmus Plus 2022 Proje Dönemi”ne ilişkin hibe dağıtım sonuçları açıklandı. Ege Üniversitesi(EÜ), “Erasmus Plus Bireylerin Öğrenme Hareketliliği (KA131)” kapsamında toplam 1 milyon 47 bin 270 Avro hibe almaya hak kazandı. Bu başarı ile EÜ, Türkiye’deki 203 üniversite arasında en yüksek hibe alan altıncı üniversite oldu.

Ege Üniversitesinin, Türkiye’deki 203 üniversite arasında en yüksek hibe alan altıncı üniversite olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Erasmus Plus değişim programı ile ülkemize ve üniversitemize gelen öğrenci sayısını artırmaya yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bu nedenle var gücümüzle yeni projeler üretiyor, Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü Erasmus Ofisimiz ve Erasmus Plus Öğrenci Topluluğumuzu destekliyoruz. Özellikle üniversitemize gelen öğrencilerin kampüsümüze daha hızlı adapte olarak, burada yaşadıkları olumlu deneyimi ülkelerine döndüklerinde paylaşmalarını bunun sonucunda da gelen öğrenci sayımızın artmasını hedefliyoruz. Erasmus Plus programı kapsamında 557 anlaşmamız bulunuyor. Program dâhilinde yurt dışına en çok öğrenci gönderen beşinci, yurt dışından en çok öğrenci alan dördüncü üniversiteyiz. Üniversitemizde beş farklı kıtada 117 ülkeden toplam bin 972 uluslararası öğrenci bulunuyor. ‘Erasmus Plus Bireylerin Öğrenme Hareketliliği (KA131)’ kapsamında almaya hak kazandığımız 1 milyon 47 bin 270 Avro hibe ile ülkemizdeki 203 üniversite arasında en yüksek hibe alan altıncı üniversite olduk. Bu başarıda emeği geçen tüm Ege Üniversitesi ailesi mensuplarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Erasmus programı ile öğrenciler hayallerine kavuşuyor”

         Ege Üniversitesinin yeni dönemdeki ana hedeflerinden biri olan uluslararasılaşma misyonu doğrultusunda yürüttükleri çalışmalara hız kesmeden devam edeceklerini ifade eden Rektör Budak, “Eğitim, gençlik ve spor alanlarındaki Avrupa Birliği programlarını yürüterek, vatandaşlar, kurum ve kuruluşların bu programlardan faydalanmalarını sağlayan Türkiye Ulusal Ajansı tarafından ‘Erasmus Plus Avrupa Birliğinin Hibe Programı’ yürütülüyor. Program aracılığıyla birçok öğrencimiz hayallerine açılan kapıları aralıyor. Bu noktada Ege Üniversitesi olarak, misyonumuz doğrultusunda Erasmus, Farabi ve Mevlana gibi programlar üzerinden en fazla öğrenci değişimi gerçekleştiren üniversiteler arasında yer alıyoruz” dedi.

Erasmus programını Türkiye’de ilk gerçekleştiren üniversitelerden birisi olan EÜ, programın başlangıcından bu yana Türkiye’de en fazla öğrenci değişimi gerçekleştiren üniversiteler arasında yer alıyor. Yeni dönemde belirlediği hedeflere emin adımlarla yürüyen Ege, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yayımlanan “2018-2022 Dönemi Yükseköğretimde Uluslararasılaşma Strateji Belgesi”ndeki pilot üniversiteler arasında yer alıyor. Üniversite bünyesinde  öğrenci değişimini desteklemek amacıyla yeni projeler üretilirken, Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü Erasmus Ofisi tarafından öğrenci toplulukları bünyesinde kurulan “Erasmus Plus Öğrenci Topluluğu” da faaliyetlerini aktif bir şekilde sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir