Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Türk ve Özbek Yükseköğretim Kurumları EÜ ev sahipliğinde bir araya geldi

“Türk– Özbek Teknik Yükseköğretim Kurumları Forumu”

 Türk ve Özbek Yükseköğretim Kurumları EÜ ev sahipliğinde bir araya geldi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) koordinasyonunda Ege Üniversitesi ev sahipliğinde, Taşkent Devlet Ulaştırma Üniversitesi iş birliğinde “Türk– Özbek Teknik Yükseköğretim Kurumları Forumu” programının açılışı, Kaya Termal Otel’de gerçekleştirildi.  Özbekistan’dan 33, Türkiye’den 56 üniversite rektörünün katıldığı forumda iki ülke arasında yükseköğretimde yapılacak iş birlikleri görüşüldü.

Forumun açılış konuşmasını gerçekleştiren EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Bilindiği üzere Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev’in riyasetlerinde Taşkent’te yapılan Türkiye-Özbekistan Yüksek Düzeyli Stratejik İş birliği Konseyi toplantısında stratejik ortaklık düzeyinde; Türkiye ile Özbekistan ilişkileri tüm boyutlarıyla gözden geçirilmiş, iki kardeş ülke arasındaki iş birliğinin daha da derinleştirilmesi adına önemli adımlar atılmıştır. Türk milletinin gönlünde mümtaz bir yere sahip olan Özbekistan ile Türkiye ilişkileri, iki ülke Cumhurbaşkanlarının izlediği dışa açık politikaları, aktif diplomasi hamleleri ve özel çabalarıyla iki ülke ilişkileri yeni bir ivme yakalamıştır. Böylelikle Ankara-Taşkent ilişkileri, stratejik ortaklık seviyesine çıkarılmıştır. Bu anlamda iki ülke Cumhurbaşkanlarının yapmış oldukları konuşmalar ve çağrılar çok büyük öneme sahiptir” dedi.

“Yeni YÖK vizyonu doğrultusunda çalışıyoruz”

Yeni YÖK vizyonu doğrultusunda çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Rektör Budak, “YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’ın YÖK’ün yeni vizyonunda ifade ettiği; ‘Büyük veri, istihdam odaklı üniversiteler, akademik üretkenlik, güçlü akademik performans, üniversite-sanayi iş birliğine dair yeni modeller, üniversitelerin uluslararası etkileşimleri ve bilgi diplomasisi’ doğrultusunda hareket eden Üniversitemiz, Yükseköğretim Kurulumuz koordinasyonunda bugün, Türkiye-Özbekistan Cumhurbaşkanlarımızın ortaya koyduğu irade ve yenilenen vizyonuna uyumlu olarak Türkiye-Özbekistan eğitim Forumu’nu gerçekleştiriyor. Bu tarihî forumun gerçekleşmesinde ortaya koydukları hedeflerle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev’e şükranlarımı arz ediyorum. Türkiye ve Özbekistan Yükseköğretim Başkanlarına, katılım gösteren Türk ve Özbek üniversiteleri rektörlerine ve toplantının gerçekleşmesinde her türlü katkıyı sağlayan İzmir Valimiz Yavuz Selim Köşger’e teşekkür ediyorum. Ayrıca bu tarihi toplantıya emsalsiz katkılarıyla destek olan İzmir’deki sivil toplum kuruluşlarına minnet duygularımı ifade etmek isterim” diye konuştu.

“Sinerjimiz Türk dünyasının yükselişine katkı sağlayacak”

Düzenlenen forumun ilk olma özelliği taşıdığına vurgu yapan Prof. Dr. Budak, “Sadece bir üniversite şehri olan İzmir’in değil ülkemizin de en köklü üniversitelerinden biri olan Ege Üniversitesi olarak gönül bağı olan iki kardeş ülkenin üniversiteleri arasında başta eğitim, araştırma, uluslararası değişim programları ve projelere katılmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Türk dünyasının ve iki ülkenin ilişkilerinin daha da derinleştirilmesi için bunun bir gereklilik olduğunu biliyoruz. Bu anlamda Türkiye ve Özbekistan arasında üniversiteler bağlamında sağlanacak bu sinerjinin Türk dünyasının yükselişine de katkı sağlayacağına inanıyoruz. Yükseköğretim Kurulu koordinasyonunda ilk kez düzenlenen ‘Özbek-Türk Yükseköğretim Kurumları Forumu’nun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Türkiye-Özbekistan ilişkilerinin bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“Türkiye her zaman Özbekistan’ın yanında yer aldı”

Özbekistan Yüksek Eğitim Rektör Kurulu Başkanı ve Taşkent Devlet Ulaştırma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurakhmanov Odil ise,  “İki devletin bilim insanlarının bir araya geldiği önemli bir toplantı gerçekleştiriyoruz. Ege Üniversitesi rektörümüzün ve diğer üniversitelerimizin rektörlerinin bizleri ağırlamalarından memnuniyet duyuyoruz. Özbekistan’a ve eğitime olan ilgileri için hepsine teşekkür ederim. Bu forum, Türkiye ve Özbekistan halkaları arasındaki sıkı bağları ve benzer geleneklere sahip olduğumuzu bizlere gösterdi. Özbekistan, üçüncü uyanış dönemine girerken Türkiye’den büyük destek gördü. Türkiye, bizim her zaman yanımızda durdu. Eminim ki bu forum bizlere güzel sonuçlar sağlayacak ve iki devletin ilişkilerinde önemli rol oynayacak. Hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Abdurakhmanov Odil, Rektör Budak’a “Fahri Doktora” belgesi vererek geleneksel Özbek kıyafetleri takdim etti. Rektör Budak ise Prof. Dr. Odil’e günün anısına hediye verdi.

Forum, dört ayrı salonda gerçekleşen paralel oturumlarla devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir