Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege’de “Ölmeye Doğmadık mı? III” sergisi sanatseverlerle buluştu

Ege Üniversitesi (EÜ) Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde seramik sanatçısı Dijle Talun’un “Ölmeye Doğmadık mı? III” sergisi sanatseverlerle buluştu. EÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının düzenlediği serginin açılışına EÜ SKS Daire Başkanı Aysel Ildızlı ve Sanatçı Dijle Talun’un yanı sıra öğrenciler, akademik ve idari personel, sanatçının yakın dostları ve sanatseverler katıldı.

Sergi hakkında bilgi veren sanatçı Dijle Talun, “Sonsuz evrende, her şey birbiriyle ilişkili ve etkileşim halinde olsa da, sonlu bir hayatı olduğunu bilen insanın, çağlar boyunca varoluşunu merak etmesi, yaşamını anlamlandırmaya çalışması, kendini bilmeye ve konumlandırmaya çabalaması ‘Ölmeye Doğmadık mı? III’ kişisel seramik sergimin oluşmasına esin kaynağı oldu. Bu seride; varlığı, varoluş sürecindeki doğum, yaşam ve ölüm kavramlarını koza-kelebek metaforu ile yaşamın döngüselliği ile ilişkilendirerek,  insanın nitelikli ve anlamlı bir hayat için yaşamdaki gelişim, değişim, dönüşümlerine tanık olarak, farklı cenin formları kullanarak insanın, duygu ve tutumlarına odaklanarak, ruhsal sorgulamanın, gizemli varoluşun büyüsünü görünür kılmaya çalıştım. Serideki 44 eserimde izleyiciyi, kendi içinde derin bir yolculuğa çıkarmayı ve seramik sanatını kullanarak somutlaştırdığım duygularıyla temas etmesine olanak sağlamayı hedefledim” diye konuştu.

Sergi açılışı sonrası EÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Aysel Ildızlı tarafından sanatçı Talun’a “Teşekkür Belgesi” verildi.  Sergi 10 Haziran tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir