Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ Fizik Bölümünden “Uluslararası Deneysel Nükleer Yapı Fiziği Sempozyumu”

Ege Üniversitesi (EÜ) Fizik Bölümü tarafından “Uluslararası Deneysel Nükleer Yapı Fiziği Sempozyumu” düzenlendi. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, EÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz, Fen Fakültesi Fizik Bölümü Başkanı Prof Dr. Mustafa Tepe, yurt içi ve yurt dışından akademisyenlerin ve öğrencilerin katıldığı çevrimiçi ve yüzyüze olarak düzenlenen sempozyumun moderatörlüğünü Doç. Dr. Bahadır Saygı ve Doç. Dr. Engin Çalık üstlendi.

Sempozyumun açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Budak, katılımcılara katkıları için teşekkür etti. Sempozyum kapsamında Oslo Üniversitesinden Dr. Eda Şahin “78Ni bölgesindeki egzotik çekirdeklerin gama spektroskopisi” başlıklı konuşması ile Japonya’da bulunan Uluslararası hızlandırıcı merkezi RIKEN’de gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Dr. Grzegorz Jaworski, “HIL’de NEEDLE (NEDA – Nötron Dedektör Kümesi + EAGLE – Germanyum Dedektör Kümesi) – nötron fakiri çekirdeklerin gama spektroskopisi ve hızlı nötron tespiti” başlıklı konuşmasında Ege Üniversitesi Fizik Bölümünden Doç. Dr. Bahadır Saygının da geliştirilmesine katkı sağladığı NEDA – Nötron Dedektör Kümesi ve Varşova’da bulunan EAGLE Germanyum Dedektör Kümesi ile Varşova Ağır İyon Merkezinde yapılan/yapılacak çalışmalar hakkında sunum yaparken, Dr. Pär-Anders Söderström “ELI-NP’de yüksek yoğunluklu fotonlarla nükleer spektroskopi” başlıklı konuşması ile Romanya’da kurulan saf gama ışın demeti üretilecek olan Extreme Light Infrastructure merkezinde gerçekleştirdiği çalışmaları katılımcılar ile paylaştı.

Konuşmalar sonrasında alanında uzman araştırmacıların katılımcılardan gelen soruları yanıtlaması ile sempozyum sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir