Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Türkiye’nin ilk “Biyokütle Enerjisi” Ideathonu Ege Üniversitesinde yapıldı

Ege Üniversitesi Biyokütle Enerji Sistemleri ve Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezinde (BESTMER) Best for Biomass -Biyokütle Enerjisi- Ideathonu gerçekleştirildi. Farklı şehirlerden ve üniversitelerden 16 takımın katılarak yarıştığı Ideathonu’nda birincilik ödülünü “PROSES” takımı, ikincilik ödülünü “Katalitik Yeşil Enerji” takımı ve üçüncülük ödülünü “ENERMASS” takımı kazandı.

Ege Üniversitesi, İzmir Kalkınma Ajansı tarafından ENSİA ortaklığında yürütülen BEST For Energy Projesi kapsamında düzenlenen, temiz enerji ve temiz teknoloji ekosisteminin güçlenmesinin hedeflendiği ve Türkiye’nin ilk biyokütle enerjisi İdeathonuna ev sahipliği yaptı.

Ege Üniversitesi Biyokütle Enerji Sistemleri ve Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Günnur Koçar, “Ülkemizin temiz enerji sektöründe üretim merkezi haline gelmesini ve İzmir’in temiz enerji ve temiz teknoloji sektöründe akıllı uzmanlaşmasını sağlamayı amaçlayan BEST For Energy Projesi kapsamında düzenlenen Ideathon kapsamında; biyokütle enerjisi ile ilgili yeni fikirler, inovasyon, sorunların belirlenmesi, çözüm önerileri, ekip çalışması, tasarım ve fikirlerin sunumu başlıkları altında çalışmalar gerçekleştirildi. BESTMER olarak, bizlere destek olan tüm paydaşlara, mentorlerimize, jüri üyelerimize ve elbette ki katılım gösteren tüm takımlara teşekkür ediyorum” dedi.

Etkinliğin ilk gününde BEST For Energy Projesi Takım Lideri Ekin Taşkın, Ege Üniversitesi BESTMER Müdürü Prof. Dr. Günnur Koçar, ENSİA Başkanı Alper Kalaycı ve İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü H. İ. Murat Çelik açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Açılış konuşmalarının ardından  “Neden Biyokütle” ve “Biyokütle Enerjisine Sektörel Yaklaşım” başlığı altında Altaca Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Alper Önoğlu, Dizel Enerji Kurucu Ortağı Emre Elmas ve New Green Har Kurucusu Tolga Şarlayan sunum yaptılar.

FAKLI ÜNİVERSİTELERDEN 16 TAKIM YARIŞTI

Farklı illerden ve üniversitelerden lisans ve lisansüstü öğrencilerden oluşan toplam 16 takımın yer aldığı programda takımlara, biyokütle enerjisi konusunda deneyimli özel sektör temsilcileriyle akademisyenler mentor olarak eşlik ettiler.

Ekinliğin ikinci gününde, katılımcılar fikirlerini oluşturup sunumlarını gerçekleştirdiler. Etkinliğin jüri üyeliğini DB Tarımsal Enerji/Biyodizel Sanayi Derneği Başkanı Selçuk Borovalı,  İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü H. İ. Murat Çelik, Biyogazder Başkanı Altan Denizsel, BESTMER Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Eryaşar ve BEST For Energy Projesi Takım Lideri Ekin Taşkın üstlendiler. Birincilik ödülünü PROSES takımı “Evimde Sürdürülebilir Tarım’’ projesi ile, ikincilik ödülünü “Katalitik Yeşil Enerji’’ takımı “Yenilenebilir Yeşil Hidrojen Üretim Sistemi” projesi ile ve üçüncülük ödülünü ENERMASS takımı “Kahve Telvesinden Elektrik Üretimi” projesi ile kazandı.

Kazanan takımlara ödülleri Ege Üniversitesi BESTMER Müdürü Prof. Dr. Günnur Koçar, İzmir Kalkınma Ajansı YDO Koordinatörü H. İ. Murat Çelik ve ENSİA Başkan Yardımcısı Murat Güler tarafından verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir