Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Prof. Dr. Usta, “Bilim ve sanat bir kuşun iki kanadı gibidir”

EÜ’de düzenlenen “1.Uluslararası Türk Dünyası Bahar Şenliği” kapsamında dans gösterisi ve müzik dinletisi gerçekleştirildi

 Prof. Dr. Usta, “Bilim ve sanat bir kuşun iki kanadı gibidir”

Uğur Bakar, Tuğçe Ölkü

Ege Üniversitesi (EÜ) ev sahipliğinde düzenlenen “1.Uluslararası Türk Dünyası Bahar Şenliği” kapsamında müzik dinletisi ve dans gösterisi düzenlendi.  Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte Kültür Bakanlığı Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu ile Özbekistan Bek Ulusal Dans ve Müzik Topluluğu sahne aldı. Etkinliğe EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuarı (DTMK) Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan DTMK Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, “Bilim ve sanat bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu düşünceden yola çıkarak sempozyumumuza hem bilimsel ve sanatsal çalışmaların hem atölye çalışmalarının hem de ustalık sınıflarının ve çeşitli etkinliklerin yer aldığı bir program uyguladık. Bunların dışında çok önemli bir konumuz daha var. Ege Üniversitesi çok önemli iki birimi güçlerini birleştirerek benzersiz bir organizasyon düzenledi. Kardeş grup olan İzmir Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğundan bize destek vermelerini rica ettik. Bu kadar önemli bir şenliğin parçası olmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek bizler için, sizler için özel bir program hazırladılar. Kendi müziğimizi hem bizim yurt dışından gelen misafirlerimize hem de siz değerli misafirlerimize duyurmak istediler. Bu yüzden öncelikle topluluğun sanatçılarına, yönetmeni olan Şavk Eryürek’e, Müdür Yardımcısı Orkun Kılıç’a huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

Dinletide, İzmir Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğunun çeşitli enstrümanlarla düzenlediği Türk Sanat Müziği eserlerinden oluşan repertuvar yer aldı.  Repertuvara zeybek oyunu eşlik etti.

Etkinlik sonunda DTMK Konservatuar Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, topluluğun Sanat Yönetmeni Yardımcısı Ejder Orkun Kılıç’a “Teşekkür Plaketi”  verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir