Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ’de ‘Dans eğitiminin geleneksel zeybek oyunları üzerine etkisi’ anlatıldı

Mert Delen – Süleyman Ali Sönmez

Ege Üniversitesi (EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı tarafından düzenlenen öğrenci etkinlikleri kapsamında “Dans Eğitiminin Geleneksel Zeybek Oyunları Üzerine Etkisi” konulu söyleşi düzenlendi.  Koordinatörlüğünü Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü 3. sınıf öğrencisi Emirhan Dondar’ın yaptığı programa İzmir Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu Dans Sanatçısı Evrim Çetin konuk oldu.

EÜ Konservatuvar Etkinlik Salonu’nda gerçekleşen söyleşiye Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta’nın yanı sıra akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte, dans eğitiminin geleneksel zeybek oyunları üzerine etkisi anlatıldı.

Hayatının her aşamasında dansın önemli bir yer tuttuğunu söyleyen Evrim Çetin, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarında aldığı eğitimle adeta bir uyanma yaşadığını söyledi. Babası vasıtasıyla bu kimliğe sahip olduğu ve bir ömür boyunca dans ile içiçe bir yaşam süreceğini söyleyen Evrim Çetin,  “Geleneksel açıdan herhangi bir dans aktarımından bahsetmek mümkün değil. İyi zeybek oynayan bir yaşlı adam sadece düğünlerde bunu gösterip ardından kayboluyor. Geleneksel açıdan cereyan eden tek aktarım taklit bağlamında gerçekleşiyor. Akademik açıdan bu aktarımı incelediğimizde ise kendi adıma okuldaki ilk zeybek öğrendiğim anda okulda öğrendiğim ile babamın öğrettiği oyunlar arasında çokça fark var. Burada da dans aktarımı açısından bir eksiklik var ama ne olduğunu ben de tam olarak bilmiyorum” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığında 2009 yılında çalışmaya başlayarak dans aktarımını icra ettiğini söyleyen Çetin, “Dansa, özellikle zeybeğe yönelik performanslarım bir anda çeşitli sosyal medya platformlarında gündem olmaya başladı, benim açımdan kurgulu bir imaj söz konusu değil. İnsanlar, sanatını beğenince gerisi de geliyor. Burada önemli olan seyircinin ne istediğini bilebilmek” diye konuştu. Kendisinin farklı yörelere ait birçok zeybeği icra ettiğini aktaran Çetin, farklı yörelerin oyunlarına saygı duyulmasını, sanatçının da bu saygıyı ancak bir ön çalışma yaparak gösterebileceğini aktardı.

Söyleşinin sonunda Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, sunumundan dolayı Sanatçı Evrim Çetin’e “Teşekkür Belgesi” takdim etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.